Hotel Royal åbner sine døre for aarhusianerne
Ny udstilling er en del af hotellets løbende satsning på at gøre kunst tilgængelig for alle, uanset om du bor på hotellet eller ej.
Fredag 21. august åbner en kunstudstilling på Hotel Royal i Aarhus.
Udstillingen er en del af The Royal Arts, hotellets løbende udstilling, der giver både hotellets gæster og byens borgere anledning til at opleve huset fra nye vinkler.
Denne gang er det kunstnerne Tune Andersen og Emil Hesk, der viser deres værker frem.
Det skriver hotellet i en pressemeddelelse.
Ferniseringen, der finder sted klokken 16-18 på åbningsdagen, er offentlig, gratis og uden tilmelding. Værkerne bliver hængende hos Hotel Royal resten af året.
Også for de lokale
The Royal Arts er som sagt en løbende udstilling i Hotel Royals egne rum. Værkerne hænger der, hvor man alligevel bevæger sig – i stuerne, på etagerne, ved elevatoren og på reposerne – og de skiftes ud undervejs, så huset ikke er det samme fra gang til gang.
Man skal ikke være hotelgæst for at se udstillingen. Det er en bevidst beslutning, skriver hotellet i pressemeddelelsen. Hotel Royal har ligget på Store Torv over for domkirken siden 1838, og de ser sig selv som byens hotel.
»Det forpligter. Vi skal være noget for vores gæster, men vi skal også være noget for Aarhus. The Royal Arts er en af de måder, vi åbner huset på, og man behøver ikke tjekke ind på hotellet for at komme ind,« siger Thomas Holme, der er hoteldirektør på Hotel Royal, i pressemeddelelsen.
Kunsten har længe boet på hotel
Kunsten er ikke ny på Royal. Huset rummer i forvejen værker af blandt andre Asger Jorn, Karel Appel, Joan Miró og Wassily Kandinsky. The Royal Arts bryder ikke med den tradition, men holder den i bevægelse ved løbende at give nye kunstnere plads i de samme rum, skriver Hotel Royal.
Den nye udstilling er kurateret af Connie Boe Boss og samler to kunstnere, der arbejder vidt forskelligt.
Tune Andersen er fotograf og billedkunstner, bosat i København og har gennem årtier arbejdet med iscenesat fotografi og taxidermi som sine primære udtryksmidler.
Han sammensætter udstoppede dyr til væsener, der ikke findes i naturen, og placerer dem i glasmontrer. Værkerne kredser om det menneskelige vilkår – skønhed og forfald, begær, skam og forgængelighed. På Hotel Royal viser han montrer på podier samt væghængte værker under titlen ’The Beast Within – a magical mystery tour’.
Emil Hesk hører til den yngre generation af københavnske kunstnere. Han arbejder med maleri og skulptur. Hans malerier er figurative og båret af farven med et direkte og ufiltreret udtryk. Han viser værker under titlen ’Shared Survival’.
læser
lige nu