Fortsæt til indhold

Juldamperen er tilbage i Aarhus

Fra på mandag 1. november kan man traditionen tro komme på julehavnerundfarter i Aarhus med Juldamperen, der sejler flere gange dagligt indtil juleaften.

Byrummet
jwh

Med masser af lys og hygge om bord er Juldamperen igen i år klar til at sejle rundt på julehavnerundfarter i Aarhus for at sprede julestemning frem til juleaften.

Det oplyser Aarhus Sail Event, der står bag det særlige skib, i en pressemeddelelse.

»Når skibet sejler af sted på turen, har mørket sænket sig over det oplyste skib, og man vil opleve en helt magisk atmosfære rundt i havnebassinerne og rundt om Aarhus Ø. Der er hængt lyskæder op i lejlighederne, som oplyser byen fra vandsiden. Helt magisk bliver det når skibet sejler ind i Lystbådehavnen og alle lysene i skibenes master kaster et smukt skær ud over vandet,« bliver det beskrevet i pressemeddelelsen.

Hver fredag besøger nogle af byens bedste jazz-musikere desuden Juldamperen. Kendte navne såsom Jens Klüver, Esben Tjalve, duoen Jens Christian Kwella og Peter Friis og ikke mindst Danish Music Awards-vinder Nikola Bankov vil således være at opleve på sejlturen.

Skibet sejler ud fra nordsiden af Dokk1 i den centrale del af Aarhus.

Man kan læse meget mere om Juldamperen på Aarhus Sail Events hjemmeside.