Slip kreativiteten fri i Aarhus Bykirke
Fire workshops og kunstnerbesøg til "Kreativitetsdag" i Aarhus Bykirke.
Præsten i Aarhus Bykirke, Henrik Højlund inviterer lørdag 26. marts til en ”kreativitetsdag” i Aarhus Bykirke: En dag hvor alle, der går rundt med en lille eller stor indre kreativitetstrang, kan få sat den i spil.
Arrangørerne kalder dagen Kos (det norske ord for hygge) – som en forkortelse for: Kom og skab.
De tilbyder fire workshops om eftermiddagen. Og om aftenen kommer de to kunstnere Peter Brandes og Maja Lisa Engelhardt, og fortæller om deres arbejde som kunstnere.
Peter Brandes vil sige noget om den udsmykning, han er ved at lave i Aarhus Domkirke ud fra temaet: ”En udsmykning undervejs – fra usynligt til synligt til usynligt”. Maja Lisa Engelhardt vil sige noget om det, hun gav udtryk for i et avisinterview for nogle år siden, at hun ofte føler sig helt tom og magtesløs foran det hvide lærred. Tema: ”Jeg har brug for hjælp”.
Seneste tilmelding 19. marts. Det er dog muligt bare at møde op til foredraget om aftenen og betale ved døren.