Tolkien hylder Aarhus
’Open by Night’ 4. maj åbner for billedudstilling, byvandringer, sejlture og arrangement i Domkirken, hvor man kan blive klogere på Tolkiens mytiske Jylland.
Mytologien i forfatteren bag ”Ringenes Herre” og ”Hobbitten” J.R.R. Tolkiens univers udfoldes og visualiseres i en billedudstilling på Store Torv Aarhus City torsdag 4. maj, hvor der holdes ’Open by Night’ i Smilets By med åbne butikker til kl. 22.
Billedudstillingen er blandt andet en hyldest til Aarhus som handelsby i en ubrudt linje på mere end 1500 år samt ikke mindst et helt særlig fokus på Aarhus mytologien i Tolkiens eventyrlige univers.
»Med udstillingen vil vi blandt andet sætte fokus på bæredygtigheden i at handle lokalt og herigennem understøtte byens handelsliv og bidrage til byens øvrige sammenhængskraft. Vi glæder os over samarbejdet med blandt andre forfatteren Casper Clemmensen til den nye bog ”Tolkien og det mytiske Jylland”, og hans opdagelser om Tolkiens forskning, hvor der trækkes tråde til vikingernes Aros og handelslivets oprindelse på en eventyrlig måde i samspil med Tolkiens spændende fortællinger, som visualiseres i en billedudstilling på Store Torv og på denne måde formidles til byens kunder og borgere – store som små,« siger Claus T. Bech, direktør for Aarhus City Forening, i en pressemeddelelse.
Byvandring og sejltur
Aarhus-mytologien indledes med åbning af en billedudstilling på Store Torv i Aarhus torsdag 4. maj kl. 16.30. Udstillingen vil være at finde på Store Torv frem til 21. maj.
Desuden er der mulighed for at blive klogere på Tolkiens mytiske Jylland under både byvandringer, sejlture og arrangement i Aarhus Domkirke.
Torsdag 4. maj er der nemlig byvandring med historiker Casper Clemmensen, i weekenden 5.-7. maj samt 12.-14. maj er der sejlture med oplæg om Tolkien, og 10. maj kan man opleve en aften i åndelighedens og mytologiens tegn, når der er arrangement i Domkirken med Casper Clemmensen, direktør Daniel Astola og harpenist Mariann Mikkelsen.