Fortsæt til indhold

Ugens udvalgte: Grønlandsk sagn, forførende forårsmusik, fremtidsdrømme og unyttige historiefacts

Byrummet

Havets moder

Det grønlandske sagn om havets moder fortæller om menneskets plads og pligt i verdens orden. Om grådighed og om at overholde åndemanerens forskrifter.

Til en koncert i Musikhuset gendigtes sagnet med musik fra blandt andre Claude Debussy samt billeder fra Aarhus Bugten. Symfoniorkestret lægger toner til, og skuespiller Jens Andersen træder frem på scenen og bringer publikum med ud i bølgerne og ind i det grønlandske sagn.

Tid: 20. april kl. 12.

Sted: Thomas Jensens Allé 2, Aarhus C.

Koncerten kræver billet.

Ensemble Hermes. Pressefoto

Musik for Flora

Forårets mange skud er brudt gennem den frosne jord, fuglene er kulrede, og dagene bliver langsomt længere. I det gamle Rom holdt man efter signede en fest ved navn Floralia i slutningen af april for gudinden for forår og blomster, Flora – det samme har Ensemble Hermes tænkt sig at gøre med toner, der hylder og kalder på forår. Skt. Pauls Kirke vil runge af Elgar, Puccini og Grieg, og mellem værkerne vil medlemmer fra Gallo Galleriet recitere digte skrevet til lejligheden. De har naturligvis også fyldt kirken med blomster.

Tid: 20. april kl. 19.30.

Sted: Sankt Pauls Kirkeplads 1, Aarhus C.

Koncerten kræver billet.

Journalist Iben Maria Zeuthen. Arkivfoto: Miriam Dalsgaard

Drømme om fremtiden

Dokk1 inviterer til samtale om kunsten og kulturens rolle i at hjælpe den grønne omstilling på vej. Journalist Iben Maria Zeuthen er vært for arrangementet og skal holde styr på en række kulturelle aktører og forskere, der giver deres besyv og drømme for fremtiden med.

Fremtidsforsker Nicklas Larsen åbner ballet og fortæller, hvorfor det er vigtigt at drømme, tale og fantasere om fremtiden. Efterfølgende vil Mathilde Walter Clark, Morten D.D. Hansen, Mette Riise og Josepha Lauth Thomsen bidrage med oplæsninger og tanker. Afsluttende inviteres der til en fælles samtale om emnet i selskab med professor Steen Hildebrandt.

Tid: 23. april kl. 16.30.

Sted: Hack Kampmanns Plads, Aarhus C.

Gratis, men kræver billet.

I 1997 udkom Aquas gigantiske hit 'Barbie girl', og samme år blev de forsøgt retsforfulgt af Mattel, Barbies skaber. Dette billede er fra 2000. Arkivfoto: Morten Bjørn Jensen

Unyttige Historiefacts

Tilbage i 1997 sagsøgte amerikanske Mattel (skaberne bag Barbie-dukken) Aqua for brud op ophavsretten i forbindelse med udgivelsen af sangen ’Barbie girl’. Derudover mente Mattel også, at sangen ville ødelægge dukkens ry, da Aqua kalder Barbie for ”bimbo girl”. Dommer Alex Konzinski afviste retssagen og udtalte: »The parties are advised to chill« - kilde: Unyttige Historiefacts.

Hvis man vil høre flere sande historier, der ikke nødvendigvis er voldsomt gavnlige, men som måske kan skaffe dig, kære læser, det bedste fun fact til det næste middagsselskab, så kigger manden bag Unyttige Historiefacts Michael Frederic Hawkins forbi Sabro onsdag aften.

Tid: 24. april kl. 19.

Sted: Sabro Bibliotek, Sabro skolevej 4, Sabro.

Kræver billet.

Skuespiller Simon Mathew spiller rollen som Peter Pan i forestillingen Peter Pan - Forever Young. Arkivfoto: Joachim Ladefoged
Skuespiller Carla Eleonora Feigenberg spiller Wendy i Peter Pan - Forever Young. Arkivfoto: Emil Bay

Peter Pan

Skuespiller og forfatter Johannes Lilleøre har kastet sig over J.M. Barries udødelige klassiker om Peter Pan og skabt en udgave af historien, der er mere faretruende end børnevenlig.

Peter Pan og Wendy spilles af Aarhus Teaters skuespillere Simon Mathew og Carla Eleonora Feigenberg, som i sidste sæson demonstrerede deres dirrende kemi på scenen i stykket Bang. Denne gang tager de sammen til Ønskeøen, og hvis man gerne vil med dem, må man rubbe neglene, for billetterne er i skrivende stund revet væk til en god del af forestillingerne.

Tid: 24. april - 31. maj.

Sted: Aarhus Teater, Teatergaden 1, Aarhus C.

Kræver billet.