Fortsæt til indhold

Feldballe nattergal giver intim koncert i stearinlysenes skær

Sangeren og sangskriveren Lise Dres præsenterer lørdag sine sange på Landstedet Mols i Bogens. Det bliver en aften med sange og fortællinger med stearinlys og rum til eftertænksomhed, lover hun.

Musik

Lørdag 25. september klokken 19.00 åbnes dørene til en stemningsfuld aften på Landstedet Mols.

Sangeren og sangskriveren Lise Dres, der bor i Feldballe, er kunstneren i centrum. Hun inviterer indenfor til en aften med sange og fortællinger med stearinlys og rum til eftertænksomhed.

Koncerten er Lise Dres’ livsfortælling fortalt gennem hendes drømmende og sfæriske lydbilleder.

Sanglærken fortæller nogle af de historier, som ligger bag sangene - personlige fortællinger om at vokse op i et hjem med meget alkohol, at være tæt på at miste et barn og at blive mor til et barn med en sjælden og alvorlig genfejl. Lise Dres deler, hvordan hun har brugt musikken som et livsbekræftende og terapeutisk greb til at bearbejde og forløse.

Hun har tidligere i digtsamlingen ’ Det første år’ fortalt om en mors oplevelser med et nyfødt barn, som lider af en alvorlig genfejl.

»Sangene har deres udspring i mørket, men søger altid mod lyset,« siger Lise Dres.

Dørene åbner klokken 19 med koncertstart klokken 20. Der vil være en kort pause undervejs. Efterfølgende vil der være mulighed for at være en del af en fælles dialog, stille spørgsmål eller blot lytte med.

Før og efter koncerten kan man købe og nyde et glas vin, øl eller vand fra baren.

Der er begrænsede pladser, så der skal købes billet på forhånd.

Landstedet Mols, et landligt refugium i hjertet af Nationalpark Mols Bjerge, er beliggende i Bogens.

Ny single

Fredag 17. september udkom Lise Dres allerførste komposition ’Lys’. Sangen er indspillet i 2008 men udkom aldrig.

Den gang var tiden en anden, man lavede demoer og brugte MySpace, og det var kun den spæde start i forhold til at kunne udgive musik selv!

Allerede den gang anmeldte musiktidsskriftet Gaffa sangen ’Lys’ og gav den fire stjerner med ordene: »Absolut et band og en sangerinde, der er værd at holde øje med« & »Det er musik, der tager tid, men også giver en masse igen.«

’Lys’ er åbningssangen til fortællekoncerten på Landstedet Mols d. 25. september.