Fortsæt til indhold

Se fotos: Danmarks bedste musikere kæmper om Gaffa-priserne i Aarhus

Danmarks bedste musikere - ifølge Gaffas læsere - myldrer rundt i Musikhuset Aarhus lige nu

Musik

Knap 100 navne er nomineret ved aftenens Gaffa Awards, og denne torsdag aften 2. marts er Musikhuset Aarhus fuld af håbefulde nominerede og spændte fans.

Blæst vakte stor interesse på den røde løber ved Gaffa Prisen i Musikhuset. Foto: Tahmasbi

De nominerede er blandt andre Andreas Odbjerg, der har fået hele seks nomineringer, foran kunstnere som Hugorm, The Minds of 99 og Tobias Rahim, der hver har fem nomineringer.

Gendannede Swan Lee giver et nummer på scenen ved Gaffa Prisen sammen med Teitur, der stpr ved siden af Pernille Rosendahl. Foto: Tahmasbi

Der er 18 kategorier i alt.

Også Bright-legatet uddeles, og det går til en aktør, der har gjort en ekstraordinær indsats for diversitet og ligestilling i den danske musikbranche. Her er der ingen nominerede, og vinderen kåres af en jury bestående af repræsentanter fra Signify (firmaet bag Philips Hue), Dansk Industri, Gaffa og Autor - Komponister & Sangskrivere.

JJ Paulo havde taget alle sine bedste venner med og sagde, at de er et kor, der skal med ham på scenen. Foto: Tahmasbi

Aftenen byder også på livemusik. Blandt andre indtager genforenede Swan Lee scenen. De har taget Teitur med i dagens anledning.

Der kommer også hele to gange Paulo fra Aarhus. Nemlig indiepoprockbandet Zar Paulo og afropopsangeren, JJ Paulo.

Også indiepop-sangeren, Eee Gee, den ekspressive sanger, Afskum og metal/hardcore-gruppen, Eyes, optræder.

Thomas Skov (tv) og Carsten Holm (th) i kærlig carambolage med Gaffas udsendte er aftenens værter. Foto: Tahmasbi

Thomas Skov er aftenens vært sammen med Carsten Holm, der er green room-vært.

Zar Paulo var også med ved dette års Gaffa Prisen. Foto: Tahmasbi
Martin Zeppelin fra aarhusianske Astronaut havde gjort noget helt særligt ud af aftenens outfit. Foto: Tahmasbi