Fortsæt til indhold

Cirkus fejrer 70 års jubilæum med stor forestilling i Aarhus

I løbet af syv årtier har Cirkus Arena flyttet sig fra at være Danmarks mindste cirkus til Nordens største, lyder det fra cirkusdirektør.

Dinavis.dk
sb

Cirkus Arena kan fejre 70 års jubilæum i år, og det vil blive fejret med en »forestilling i absolut verdensklasse,« når cirkusset folder sig ud på Tangkrogen i Aarhus 17.-21. april.

Det skriver Cirkus Arena i en pressemeddelelse.

»Da min far grundlagde Cirkus Arena for 70 år siden, var det Danmarks mindste cirkus, og i dag er det Nordens største. Vi fejrer jubilæet med en forestilling, der både hylder cirkus’ historie og tager cirkuskunsten til nye højder. Det bliver en oplevelse, der samler hele familien om ægte cirkusmagi,” siger cirkusdirektør Benny Berdino i pressemeddelelsen.

Bubber er sprechstallmeister, og hans "sidekick" er tidligere popsanger Malene Qvist. Foto: Cirkus Arena

I forgrunden af forestillingerne står sprechstallmeister Bubber samt Ramasjang-børnevært Malene Qvist, og interesserede kan blandt opleve en jonglør med 40 verdensrekorder, linedans i »svimlende højder« og forskellige illusioner og magiske tricks.

»Cirkus er magisk, fordi det samler os om noget helt særligt. Latteren, gispene, forventningens glæde. Det er noget, der mærkes i hele kroppen,« siger Malene Qvist.

Billetter til forestillinger på Tangkrogen kan købes på Arenas hjemmeside.