Møller og Mammen har skiftet adresse efter 149 år
Denne artikel er sponsoreret af Møller & Mammen
I 149 år har isenkræmmer Møller og Mammen holdt til på Gothersgade 42 i hjertet af København. Nu er den adresse fortid. En af byens ældste og mest specialiserede isenkræmmere har pakket sit enorme sortiment af beslag, skruer, søm og specialværktøj sammen og er rykket videre til nye lokaler.
Butikken hvor man aldrig gik tomhændet hjem
Møller og Mammen er ikke en almindelig isenkræmmer. For generationer af københavnere har butikken været det naturlige sted at opsøge, når man stod med en halvfærdig opgave derhjemme og manglede præcis den ene skrue, det ene specialbeslag eller det ene dørhåndtag, som ingen andre førte. Det er den slags forretning, hvor man træder ind med ét spørgsmål og forlader stedet med både svaret, det rigtige produkt og et godt råd om, hvordan opgaven egentlig gribes an.
Bag disken har personalet altid kunnet guide kunderne igennem selv komplicerede projekter. Om det drejede sig om korrekt dimensionering af vinkelbeslag, valg af den rigtige låsekasse med tilhørende slutblik eller opbygningen af en helt lige dørkarm, har den faglige rådgivning været en fast del af oplevelsen.
Butikken har overlevet verdenskrige, oliekriser, storcentrenes fremmarch og fremkomsten af onlinehandel. I alle de år har den bevaret sin rolle som det sted i København, man kunne stole på, når det gjaldt kvalitetsbeslag og ordentligt værktøj.
Huslejen knækkede regnestykket
Årsagen er velkendt for mange butiksejere i det indre København. Indehaver Jan Beregaard Pedersen fortæller, at han har kæmpet i ti år med at få huslejen på ejendommen i Gothersgade bragt ned. Lejen stiger automatisk fire procent om året og ville nu lande på 150.000 kroner om måneden.
Mere end skruer og søm
Møller og Mammen repræsenterer en butikstype, der er under stigende pres i de danske bybilleder. Den personlige isenkræmmer med et dybt, specialiseret sortiment og faglig ekspertise har det vanskeligt, når huslejerne stiger, og de store byggemarkeder konkurrerer på pris og bekvemmelighed. Men det, butikken på Gothersgade altid har leveret, lader sig ikke uden videre kopiere af en kæde med selvbetjeningskasser og standardiserede hylder:
Et sortiment med tusindvis af specialprodukter inden for beslag, låse, skruer, søm, værktøj og bygningsartikler
Personlig rådgivning fra medarbejdere med solid håndværksfaglig baggrund og mange års erfaring
Muligheden for at købe i netop de mængder, ens projekt kræver — ikke en hel pakke, men præcis tre messing skruer, hvis det er det, man mangler
Ny adresse, samme håndværk
Flytningen markerer ikke en afslutning. Møller og Mammen fortsætter med det dybe sortiment og den personlige service, kunderne kender. Beliggenheden er en anden, men butikkens kerne er intakt — det er stadig stedet, hvor man kan få fat i det beslag, man ikke vidste eksisterede, og gå derfra med en klar idé om korrekt montering. Gothersgade 42 mister en lejer, der har præget gadens identitet i halvandet århundrede. Men det, der har gjort Møller og Mammen til en københavnsk institution, bor ikke i murene på en gammel ejendom