Fortsæt til indhold

1000 deltagere blev til tusindvis af kroner til gode formål

Auningløbet sender tidlig julegave af sted til velgørende organisationer efter endnu et succesfuldt løb.

Norddjurs

Gode ting er som regel værd at vente på, og sådan er det også med opgørelsen af overskuddet for Auningløbet.

Det tager nemlig sin tid at få godkendelse af regnskaberne hos Civilstyrelsen, når man laver indsamlinger. Sådan en er Auningløbet i bund og grund. Overskuddet går til velgørende formål, og hvis man skal se på positiv-siden for den lange sagsbehandlingstid, så er det, at selv om løbet blev afviklet i juni, så lander der nu en tidlig julegave til de velgørende organisationer fra Auning.

Årets overskud på i alt 65.000 kroner fordeles således med 27.500 kroner til Julemærkehjemmet i Hobro, 27.500 kroner til Børnecancerfonden/Børnelungefonden og 10.000 kroner til Danske Hospitalsklovne.

Team Rynkeby er også faste deltagere i Auningløbet. Det er herigennem, der doneres penge til Børnecancer- og Børnelungefonden. Foto: Auningløbet.

Det vækker som altid glæde hos styregruppen bag Auningløbet og arrangørerne fra de lokale Lions-klubber, at der er så stor opbakning til at støtte de gode formål.

»Lions klubberne Svanerne og LC Gl. Estrup er stolte af, endnu engang, at kunne udlodde et flot overskud fra Auningløbet 2024. Mere end 1.000 deltagere gik, løb eller cyklede og havde en dejlig aften i hyggens, motionens og velgørenhedens tegn,« lyder det fra arrangørerne, som også retter tak til både deltagere og frivillige.

»Stor tak til alle motionister, børn, forældre og bedsteforældre, der deltog i Auningløbet 2024. Uanset om I løb, gik, cyklede eller støttede formålet på anden vis, har I alle været med til at gøre en stor forskel. Jeres deltagelse, energi og gode humør gør aftenen og formålet til noget helt specielt. En kæmpe tak til alle frivillige, der har lagt utallige timer i at planlægge og gennemføre løbene. Uden jeres dedikation og indsats ville Auning Løbet aldrig være den succes, det er blevet,« konstaterer de.

Investerer i bedre løb

Auningløbet har været en støt stigende succes med nu over 1000 deltagere på enten to ben eller to hjul.

Alligevel er årets overskud noget mindre end i 2023, hvor der blev doneret 94.000 kroner, men det mindre overskud er faktisk et tegn på løbets succes.
På grund af det tiltagende deltagerantal har det nemlig været nødvendigt at investere i endnu en portal til start- og målområdet for at kunne afvikle et endnu bedre løb, forklarer arrangørerne.

»Vi er efterhånden så mange deltagere, at det af sikkerhedsmæssige årsager, er bedst at afvikle løbet i hver sin retning - altså løbere den ene vej og cyklister den anden. Under corona - hvor vi skulle dele løbet op i zoner - blev vi opmærksomme på det hensigtsmæssige i at have to startsteder. Det gav meget mere plads til motionisterne,« lyder det fra Hanne Byriel i Auningløbets styregruppe.

Næste års udgave af Auningløbet finder sted torsdag 12. juni

Lions klubberne Svanerne og LC Gl. Estrup er stolte af, endnu engang, at kunne udlodde et flot

overskud fra Auningløbet 2024.

Med mere end 1.000 deltagere gik, løb eller cyklede og havde en dejlig aften i hyggens,

motionens og velgørenhedens tegn.

Overskuddet fra Auningløbet 2024 bliver fordelt som følger:

- 27.500 kr. til Julemærkehjemmet i Hobro, som hjælper børn der har brug for en ekstra

hånd i livet.

- 27.500 kr. til Børnecancerfonden / Børnelungefonden, der begge arbejder for at hjælpe

børn, som kæmper med kræft og lungesygdomme.

- 10.000 Kr. til De Danske Hospitalsklovne, som spreder glæde og håb blandt børn på

hospitaler over hele landet.

Stor tak til alle motionister, børn, forældre og bedsteforældre, der deltog i Auningløbet 2024.

Uanset om I løb, gik, cyklede eller støttede formålet på anden vis, har I ALLE været med til at

gøre en stor forskel. Jeres deltagelse, energi og gode humør gør aftenen og formålet til noget helt

specielt.

En kæmpe tak til alle frivillige, der har lagt utallige timer i at planlægge og gennemføre løbene.

Uden jeres dedikation og indsats ville Auning Løbet aldrig være den succes, det er blevet.

Tak til alle sponsorer. Jeres positive indstilling og deltagelse er helt afgørende for Auningløbet.

Vi sætter meget stor pris på jeres solide opbakning omkring de vigtige formål.

Auningløbet 2025 finder sted den 12. juni.

Vi glæder os allerede til at se jer alle igen – så sæt kryds i kalenderen allerede nu