Fortsæt til indhold

Bønnerup indleder havnefesten med Familieløb

Onsdag 8. juli starter Bønnerup Strand Havnefest, og i år sker det med et stort løb for både store og små.

Norddjurs

Bønnerup Strand står foran hele fem dages havnefest. Starten går onsdag 8. juli klokken 17, hvor det store familieløb skydes i gang.

Løbet er tilrettelagt, så både trænede og utrænede løbere har mulighed for at deltage, idet der er fire forskellige ruter af forskellig længde. Man må også gerne gå, løbe på løbehjul, gå ved rollator eller med barnevogn etc. Underlaget varierer mellem asfalt, grus og græs, og ruten er let kuperet enkelte steder.

Løberne til den længste rute sendes afsted 17.30, og derefter sker startskuddet til de andre ruter klokken 18.10, 18.15 og 18.20.

Løbet foregår på dele af Hjertestien og byder på en skøn tur gennem området omkring Bønnerup Strand, hvor man kommer forbi havnen, langs kysten og gennem skoven. Ruten er 5,3 km og kan løbes én. to eller fire gange. Det vil sige ruter på enten 5,3 kilometer, 10,6 eller en halv-maraton på 21,2 kilometer. Der vil være væskedepoter på ruten med vand til løberne.

En familie-/børnerute på cirka 2,3 kilometer langs kysten er perfekt til børn og bedsteforældre, fortæller Jeanette Friis Pedersen, der sammen med Matilde Pedersen har arrangeret familieløbet.

En række lokale sponsorer bakker op om løbet, og der er således medaljer til deltagerne, og t-shirts til dem, der tilmeldte sig inden 15. juni. Det er også muligt at tilmelde sig på dagen.

Jeanette Friis Pedersen var for år tilbage også arrangører af et familieløb ved Bønnerup Strand. At løbet nu er knyttet op på havnefesten ser både hun og Matilde Pedersen som en god lejlighed til at genstarte det, og de satser på at det vil blive en tilbagevendende tradition.

Banko med 500 deltagere

Om torsdagen fortsætter havnefesten med det traditionsrige bankospil. Her er Bønnerup og Omegns Borgerforening arrangør, og medlemmer herfra har indsamlet gevinster fra hele Djursland.

»Det plejer at være et tilløbsstykke med cirka 500 deltagere i et fyldt havnefesttelt,« fortæller Vita Glad fra havnefestbestyrelsen.

»Mange har gjort det til en sommertradition at deltage i gavebankospillet.«

Sommerfesten fortsætter fredag, lørdag og søndag med alskens forskellige aktiviteter, både velkendte og nye.

Havnefestens gavebanko plejer at samle cirka 500 deltagere inde i havnefestteltet. Arkivfoto.