Fortsæt til indhold

KV21: Høj stemmeprocent i Skødstrup trods coronaudbrud

Valgstyreformand Gert Bjerregaard håber på, at Skødstrup-området kan slå 2017-stemmeprocenten.

Politik
Genlæs Lokalavisen Aarhus' liveblog fra kommunalvalget i Aarhus. Du finder den her.

»Skal man have mundbind på?«

»Nej, det er frivilligt.«

Spørgsmålet kommer flere gange denne valgeftermiddag i Skødstrups Kultur- og Idrætscenter, ’Midtpunktet’

Tidligere på dagen kom det frem, at 53 skoleelever var testet positive for Covid-19 på Skødstrup Skole, men det har altså ikke haft indflydelse på valgdeltagelsen, viser de seneste tal, da Lokalavisen Aarhus gæster den nordlige del af kommunen.

Her er der 6.100 stemmeberettigede vælgere og klokken 15 var stemmeprocenten 6 procentpoint højere i forhold til 2017-valget.

Skødstrup følger dermed tendensen med en højere stemmeprocent i forhold til valget i 2017.

Det fortæller valgstyreformand og Venstre-byrådsmedlem Gert Bjerregaard, der har taget ekstra forholdsregler som følge af den øgede smitte.

Velgstyreformand i Skødstrup Gert Bjerregaard (V). Foto: Kim Skovrup Andersen

»Vi har kaldt ekstra frivillige ind på grund af corona, så vi er 35 frivillige her i Midtpunkt i dag til at spritte ekstra meget af og hjælpe til, hvor det er nødvendigt. Vi har også haft coronasmittede vælgere, som har fået lov at stemme udenfor, hvor vi har været ekstra forsigtige,« siger Bjerregaard, der selv stiller op til kommunalvalg for sjette gang.

»Vi må se, om vi kommer over 76 i stemmeprocent her i Skødstrup. Det kunne være fedt,« lyder det fra den tidligere borgmesterkandidat, som skal ind på rådhuset senere på aftenen for at følge slagets gang.

Helle Christiani Skovhus og Per Skovhus fra Skødstrup var nogle af de vælgere, der havde gjort deres borgerpligt og sat deres krydser.

Helle Christiani Skovhus og Per Skovhus. Foto: Kim Skovrup Andersen

»Vi er tilflyttere fra Risskov, og det har været udmærket at stemme og med så god afstand. Vi har stemt lokalt og som ansat i sundhedsvæsenet, så jeg har stemt ud fra det. Vi har næsten stemt det, vi plejer. Vi er begge rykket lidt og er ikke så fasttømrede, som vores forældres generation,« siger Helle Helle Christiani Skovhus.

Førstegangsvælgerne Liva Bergholdt Jul Christiansen og Ida Dausen. Foto: Kim Skovrup Andersen

Lokalavisen Aarhus møder også de to førstegangsvælgere, Liva Bergholdt Jul Christiansen og Ida Dausen, der begge går på Egaa Gymnasium og er bosat i Skødstrup.

»Det var meget stille og roligt at stemme for første gang. Jeg stemte på Socialdemokratiet, for jeg er tilfreds med de beslutninger, der er taget indtil videre,« siger Liva Bergholdt Jul Christiansen

»Det gjorde jeg også. Og det havde vi ikke engang aftalt inden. Corona har ikke haft betydning. Det er vigtig at stemme, og så må man bare spritte ekstra af og holde afstand,« lyder det fra Ida Dausen.

Stemmeprocenten er høj. Foto: Kim Sovrup Andersen.