Fortsæt til indhold

Leif Lahn Jensen kravlet til køjs med corona

Socialdemokratiets rutinerede kandidat i Djurskredsen forventer at være tilbage i valgkampen lørdag.

Politik

»Så skete der det, der ikke måtte ske under valgkampen, at jeg har fået corona,« siger Socialdemokratiets Leif Lahn Jensen.

Tirsdag morgen ved tretiden vågnede han badet i sved og troede sig ramt af en almindelige influenza. Senere viste det sig ved en test, at han var smittet med corona.

»Det er første gang, og jeg har det ikke for godt. Det er ligesom en ordentlig omgang influenza med feber, hovedpine og almindelig træthed,« fortæller han hjemme fra sofaen i Grenaa.

Klar lørdag

Han har meddelt sin kampagneleder Bente Nordbek, at han må holde sig indendørs de kommende dage.

»Jeg forventer at kunne genoptage valgkampen og være synlig igen fra på lørdag, hvis alt går vel. Indtil da må jeg holde den kørende herhjemmefra med opdateringer på facebook og instagram, og så vil jeg selvfølgelig også få forfattet nogle debatindlæg.«

Leif Lahn Jensen er omgivet af et stort hold, der hjælper ham under valgkampen.