Fortsæt til indhold

Skatteministeren annoncerer milliarder til boligejerne i Syddjurs

Skattegevinst og tilbagebetaling ruller Ind over Syddjurs Kommune.

Politik

Boligejere i Syddjurs kommune står til at modtage økonomisk lindring med en kombination af tilbagebetaling af for meget betalt boligskat og markante skattelettelser, ifølge de seneste oplysninger fra Skatteministeriet.

Den længe ventede 2020-vurdering bringer gode nyheder, da boligejerne i regionen kan forvente tilbagebetalinger og fremtidige skattelettelser.

Tilbagebetaling af boligskat

Boligejere, der har betalt for meget i boligskat fra 2011-2020, kan se frem til at modtage tilbagebetalinger sammen med deres nye 2020-vurdering.

Gennemsnitligt forventes boligejerne i Syddjurs Kommune at modtage imponerende 17.624 kroner.

Skatteminister Jeppe Bruus kommenterer: »Lige nu sender vi vurderinger ud til boligejerne for første gang i over 10 år, og har man betalt for meget i boligskat, kommer den vurdering sammen med et tilbagebetalingstilbud.

Lige nu er der på landsplan omkring 2 mia. kr. på vej til boligejerne.«

Skattelettelser i horisonten

De kommende måneder bringer også betydelige skattelettelser med indførelsen af de nye boligskatteregler.

Skattesatserne sænkes markant, og skatten beregnes på baggrund af de foreløbige ejendomsvurderinger for 2022.

Dette resulterer i skattelettelser til 8 ud af 10 boligejere.

I Syddjurs Kommune forventes den typiske skattelettelse at udgøre 4.600 kr.

Skatteminister Jeppe Bruus udtaler: »Det er en historisk stor skattelettelse, vi sender ud til de danske boligejere – og boligejerne i Syddjurs Kommune er naturligvis ingen undtagelse. Her forventes 77 pct. af ejerne af huse og lejligheder at få en skattelettelse – resten er beskyttet af skatterabatten.«

Økonomisk landskab 2024

Omlægningen af boligskatterne i 2024 vil have en samlet effekt på en lettelse på 10 mia. kr.

Denne betydelige ændring vil forme det økonomiske landskab for boligejere og bidrage altså til en mere gunstig situation for mange i Syddjurs Kommune, lover den socialdemokratiske skatteminister.