Fortsæt til indhold

Udfordringer i Norddjurs og Syddjurs: Mange studenter kommer ikke længere

Hver tiende student i Norddjurs står uden videre uddannelse fem år efter gymnasiet. I Syddjurs er tallet lidt mindre.

Politik

En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) afslører, at både Norddjurs og Syddjurs kommuner oplever en markant andel af studenter under 30 år, der står uden videre uddannelse fem år efter studentereksamen.

I Norddjurs er 9,9% af studenterne ufaglærte fem år efter eksamen, mens det tilsvarende tal i Syddjurs er 8,9%.

»Vi ser flere og flere studenter, der ikke kommer videre i uddannelse, fem år efter deres studentereksamen. Hele formålet med de gymnasiale uddannelser skrider, hvis de unge ikke tager en erhvervskompetencegivende uddannelse efterfølgende,« lyder det i en kommentar til analysen fra Emilie Damm Klarskov, analysechef i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.

Voksende tendens

Analysen dækker elever fra STX, HF, HTX og HHX inklusive studenter fra internationale skoler og studenterkurser.

På landsplan er der ifølge en tidligere analyse fra AE cirka 27.000 ufaglærte studenter i 2023, hvilket svarer til 10,8% af studenterne under 30 år. Dette er det højeste antal i opgørelsens levetid, og på ni år er der blevet cirka 12.000 flere ufaglærte studenter på landsplan.

»Særligt i og omkring København er der mange ufaglærte studenter under 30 år. Det kan hænge sammen med, at kendskabsgraden til de alternative uddannelsesvalg er lavere i hovedstadsområdet. Den enkelte unge oplever måske at vælge en gymnasial uddannelse, der senere viser sig at være den forkerte uddannelsesvej for hende eller ham,« anfører Emilie Damm Klarskov.

Øget oplysning

I Norddjurs og Syddjurs kan manglende kendskab til erhvervsuddannelser og alternative uddannelsesmuligheder også spille en rolle. Der er behov for øget oplysning og vejledning til de unge, så flere vælger en erhvervskompetencegivende uddannelse og dermed forbedrer deres fremtidsudsigter.

»Manglende kendskab til erhvervsuddannelserne kan skyldes, at flere forældre i hovedstadsområdet har lange videregående uddannelser. Derfor bliver gymnasiet oftere det oplagte valg. De unge spejler sig jo nok meget i de voksne, de kender, og i Jylland er der en anden erhvervssammensætning, hvor det ikke er så fremmed at gå den faglærte vej,« lyder det fra Emilie Damm Klarskov.

Hovedkonklusioner

  • Byen København: 12,8% af studenterne under 30 år er hverken i gang med eller har afsluttet en erhvervskompetencegivende uddannelse fem år efter afgang. De højeste andele findes i København, på den københavnske vestegn og det øvrige Sjælland.
  • Nord- og Vestjylland: Andelen er lavere, med mellem 8,5% og 8,8% af studenterne under 30 år uden videre uddannelse fem år efter afgang.
  • Faaborg-Midtfyn, Hjørring og Ringkøbing-Skjern: Her er andelen mellem 7,2% og 8,0% af studenterne under 30 år uden videre uddannelse fem år efter afgang.
  • Stigning i ufaglærte studenter: På ni år er der blevet ca. 12.000 flere studenter under 30 år, der hverken er i gang med eller har afsluttet en erhvervskompetencegivende uddannelse. I 2023 var der lidt under 27.000 ufaglærte studenter i hele landet, og i 2028 kan tallet være 37.000.