Fortsæt til indhold

Nu styrkes kriseberedskabet: »Vi håber selvfølgelig aldrig, at vi får brug for materialet«

Byrådet i Skanderborg har netop besluttet at afsætte 3 mio. kr. til indkøb af ekstra generatorer, terrængående biler og nødtelefoner. Det sker for at sikre, at kommunens beredskab kan klare et forsyningssvigt på el, vand og varme.

Politik
bo

Byrådet i Skanderborg besluttede onsdag 26. februar at det lokale beredskab skal styrkes for at sikre forsyning af el, vand og varme i en krisesituation. Baggrunden er Beredskabsstyrelsens opfordring til alle landets borgere om at kunne klare sig selv i mindst tre døgn i tilfælde af en krise.

Vi skal sikre, at de borgere, vi har ansvar for på plejehjem og botilbud ikke efterlades uden basal, livsvigtig forsyning i en krisesituation
Frands Fischer (S), borgmester

Borgmester Frands Fischer understreger vigtigheden af indsatsen, men håber samtidig, at den er overflødig:

»Vi håber selvfølgelig aldrig, at vi får brug for materialet, men vi skal sikre, at de borgere, vi har ansvar for på plejehjem og botilbud ikke efterlades uden basal, livsvigtig forsyning i en krisesituation. Det indkøbte materiel skal være med til at sikre, at vi kan handle hurtigt og effektivt i tilfælde af en akut opstået nødsituation,« siger han.

Skanderborg Kommune har tidligere gennemgået sine generelle beredskabsplaner og sikret, at alle fagområder er bedst muligt rustet til at håndtere længerevarende forsyningssvigt.

Kommunens kriseledelse var i efteråret samlet til en fælles øvelse faciliteret af Østjyllands Brandvæsen. Her identificerede de en række kritiske områder, hvor beredskabet med fordel kunne styrkes.

»I en nødsituation handler det om at sikre de basale fornødenheder: At vi kan skaffe mad og drikke til berørte borgere som bor i kommunalt regi; eksempelvis på plejehjem og bosteder. At vi kan komme sikkert frem til dem, som har brug for os. Og at vi eksempelvis har sikre, interne kommunikationskanaler til at koordinere de opgaver, der skal løses,« uddyber kommunaldirektør Lars Clement.

I alt afsættes knap tre millioner kroner til indkøb af materiel, der skal forbedre kommunens evne til at håndtere en eventuel nødsituation.