Nye redningsbåde til Grenaa og Anholt
På Anholt nåede den nuværende redningsbåd næsten ikke at komme ud at sejle.
Der kommer nye redningsbåde til stationerne i Grenaa og på Anholt.
Folketingets Finansudvalg har godkendt indkøb af syv nye kystredningsfartøjer til Kystredningstjenesten for et trecifret millionbeløb. Og Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse har underskrevet en kontrakt på de nye fartøjer, som forventes leveret i perioden 2026-2028.
Især på Anholt vil man nok se frem til at kunne sejle med en ny redningsbåd efter den nuværende, Jacob Frederiksen, har haft en lettere mystisk historie.
Den blev intet mindre end halvandet år forsinket på grund af en lang række tekniske udfordringer, men den kom så endelig i drift i december 2024. Men med nyheden om nyindkøbet kan redningsmandskabet på Anholt allerede nu se se frem til at sejle i en ny redningsbåd. Man ved ikke, hvad der skal ske med den nuværende.
Redningsbåden er opkaldt efter Jacob Frederiksen, som startede redningstjenesten på Anholt og var den første stationsleder for redningsstationen på Anholt 1878-1903.
Kystredningstjenesten i Beredskabsstyrelsen yder en vigtig indsats på havet, hvor de hjælper skibe i havsnød, med eftersøgninger og i forbindelse med drukneulykkerTorsten Schack Pedersen
Glad minister
Minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen, (V), siger i en pressemeddelelse om købet: »Jeg er enormt glad for, at jeg i dag kan fortælle, at der anskaffes syv nye redningsfartøjer. Kystredningstjenesten i Beredskabsstyrelsen yder en vigtig indsats på havet, hvor de hjælper skibe i havsnød, med eftersøgninger og i forbindelse med drukneulykker. Det har høj prioritet for mig, at Kystredningstjenesten får nye og bedre fartøjer, som kommer til at gøre en forskel for Kystredningstjenesten og ikke mindst for dem, som skulle være så uheldige at ende i havsnød.«
Anskaffelsen er en del af en større fornyelse af Kystredningstjenestens fartøjer. Der anskaffes syv fartøjer af typen Danish Rescue Vessel (DRV), der skal operere i Kattegat og Østersøen ud fra eksisterende redningsstationer i henholdsvis Skagen, Østerby, Anholt, Grenå, Gedser, Rønne og Nexø.
Den samlede udgift til anskaffelsen af de syv fartøjer i perioden 2025-2028 vil være på 341,4 millioner kroner. Bådene skal bygges af Maritime Partner i Ålesund i Norge.