Fortsæt til indhold

»Det er jeg da vildt overrasket over. Hvorfor har vi intet hørt?«

Flemming Rafn fra Nødager Beboerforening bliver tavst et par sekunder, da Din Avis Syddjurs kan fortælle ham, at de 100.000 kroner til trafikforbedringer i landsbyen ikke er forsvundet. De er aldrig blevet bevilget.

Politik

»Hvad siger du?«

Flemming Rafn fra Nødager Beboerforening lyder synligt overrasket, da Din Avis Syddjurs kan fortælle ham, at de 100.000 kr. til trafikforbedringer, som beboerforeningen og landsbyens borgere troede, de var stillet i udsigt af Syddjurs Kommune, ikke henstår på en konto i det kommunale system.

»Er pengene slet ikke bevilget? Det forstår jeg ikke en dyt af. Vi har aldrig fået oplyst andet end, at pengene var der til trafikforbedringer,« lyder det fra Flemming Rafn og henviser til et notat over tryghedsprojekter i Syddjurs.

»Vi har spurgt løbende og aldrig haft grund til at tro, at pengene var bevilget, men blot stod og ventede på, at der blev lavet et projekt, når folk fra kommunen og borgerne i Nødager havde mødtes og aftalt, hvad der kunne laves for pengene.«

»Det er jeg godt nok overrasket over. Jeg ved næsten ikke, hvad jeg skal sige.«

Også overrasket

Socialdemokratiets politiske ordfører, Ole Sønderskov Hansen, er også overrasket, da han får nyheden at vide.

»Ingen, heller ikke politikere, kan selvfølgelig huske alt, men det er nyt for mig, det du fortæller mig.«

Ole Sønderskov Hansen påpeger, at for Socialdemokratiet er trafikforbedringer et af de temaer, der fylder mest på ranglisten, når partiet går til budgetforhandlinger med de øvrige partier.

»Vi tager diskussionen hver gang og forsøger at få skubbet så mange penge ind i puljen. Det kan jeg love dig.«

Nu hørte du selv på jeres åbne gruppemøde fra en stor kreds af borgere fra Nødager, at trafiksikkerheden eller mangel på samme i byen fylder rigtig meget. Hvad vil du sige til dem?

»Jeg kan ikke love dem noget, og det tror jeg også, vi fik sagt på det åbne gruppemøde. Men jeg vil sige, at vi fik problemerne beskrevet meget fyldigt på mødet, og dem kan vi selvfølgelig ikke se bort fra, men nu og her at gøre noget i Nødager, det kan jeg ikke love.«

»Men jeg vil sige så meget, at vi snarest muligt skal have en faglig vurdering af de problemer, som vi har fået præsenteret af Nødager-borgerne, og som jeg ikke betvivler.«

Borgmesterbesøg

Flemming Rafn har allerede sendt en invitation til borgmester Michael Stegger Jensen om at aflægge landsbyen et besøg.

»Borgmesteren sagde på mødet, at han ville komme forbi. Vi udvekslede oplysninger efter mødet, og han har modtaget en mail fra mig med en invitation til at afvikle en af sine walk & talks i Nødager, så det forventer jeg kommer til at ske snarest,« siger Flemming Rafn.

Løft den ind i distriktsrådet

Ole Sønderskov Hansen anbefaler Nødager Beboerforening at løfte trafiksikkerhedsforholdene i byen ind i Kolind & Oplands Distriktsråd.

Det bliver nok ikke tilfældet.

Hos Nødager Beboerforening oplever man ikke distriktsrådet som en medspiller, der kigger ud til de mindre byer.

»De bør slette ’Opland’, for de har kun fokus på, hvad der sker i Kolind,« siger Flemming Rafn.