Fortsæt til indhold

Rådmand varsler opgør: Vil sætte aggressive p-selskaber på plads

Der vil blive stillet større krav til p-selskabers ageren i nyt udbud, varsler Teknik og Miljø-rådmand.

Politik

Hele 45 private p-selskaber huserer i Aarhus Kommune.

Det skal der nu ryddes op i, varsler Nicolaj Bang (K), rådmand for Teknik og Miljø, i Jyllands-Posten.

Oprydningen kommer til at ske i forbindelse med et nyt udbud, som kommunen arbejder med på parkeringsområdet.

De senere år har der været mange historier om, de aggressive selskabers ageren i Aarhus.

Eksempelvis har nærværende avis skrevet om et regulært p-kaos på Sydhavnen, hvor der har været bøderegn og totalforvirring.

Jyllands-Posten har også berettet om en kvinde, der måtte vente fire år på at få medhold i en bødeklage hos Parkeringsklagenævnet. Alligevel valgte Apcoa at kræve betaling, da selskabet ikke vil følge nævnets afgørelser.

Nicolaj Bang forstår aarhusianernes frustrationer, og derfor skal der tages et opgør med de private selskaber.

Det indebærer blandt andet, at kommunen kommer til at kræve i udbuddet, at selskaberne følger Parkeringsklagenævnets afgørelser.

Rådmanden vil ligeledes kræve, at selskaberne ikke langer bøder ud via automatisk nummerpladegenkendelse til folk, der ikke har parkeret.

»Jeg synes, at antallet af historier, der efterhånden er kommet frem, viser, at det er en meget aggressiv måde, p-selskaberne driver parkeringspladserne på. Vi vil gerne have forudsigelighed, når folk kører ind på vores p-pladser. Det synes jeg, vi skylder borgerne,« siger Nicolaj Bang til Jyllands-Posten.