Fortsæt til indhold

Efter 17 år i frontlinjen rydder miljøchefen sit skrivebord

Morten Hundahl går på pension efter 17 år som afdelingsleder for Miljø og Klima hos Syddjurs Kommune.

Politik

Efter 17 år som afdelingsleder for Miljø og Klima hos Syddjurs Kommune, går Morten Hundahl på pension.

Efter 17 år som miljøchef er Morten Hundahl klar til at gå på pension. Arkivfoto

Morten Hundahl vil være til stede frem til og med august, og vil i september arbejde hjemmefra for at afslutte de sidste opgaver og sikre en god overlevering. Der er igangsat en proces med at finde en ny afdelingsleder for Natur og Miljø, fortæller Syddjurs Kommunes pressechef, Ole Bjarke Nielsen.

Morten Hundahl har siddet på en frontposition i Syddjurs Kommune, der i takt med miljøpolitikkens fylde og markante politiske ambitioner har stillet store krav til lederen af området.

Det er et job, der mere end andre er en slags øretævernes holdeplads, når borgere, politikere og forvaltning krydser klinger.

Chef for Teknik og Miljø, Sanne Attermann, udtaler om den snart forhenværende: »Morten Hundahl har gennem de seneste 17 år ydet en særlig stor og værdifuld indsats i Syddjurs Kommune. Hans dedikerede arbejde har sat tydelige og varige aftryk, og vi skylder ham en stor tak for hans mangeårige bidrag.«

Natur og miljø

Natur og Miljø har en central rolle i kommunen, og arbejder med tilsyn, planlægning og myndighedsbehandling af virksomheder og husdyrbrug, vandløb, drikkevand, grundvandsbeskyttelse, affald, badevandskvalitet, spildevand, skadedyrsbekæmpelse, klimatilpasning, miljøvurdering, erhvervsudvikling og beskyttet natur.

Afløser jagtes

Syddjurs Kommune er på jagt efter en ny afdelingsleder for Natur og Miljø, der kan lede og udvikle kommunens indsats inden for naturbeskyttelse og miljø.

»Vi står midt i en biodiversitetskrise, og vi har brug for en stærk leder, der kan navigere i denne komplekse dagsorden og skabe bæredygtige løsninger. Hvis det er dig, har du formodentlig erfaring indenfor natur og miljø, myndighedsbehandling og ledelse,« lyder det i jobopslaget.

Hovedopgaverne bliver ledelse af en afdeling med mange erfarne medarbejdere, samt sikre udarbejdelse af politiske sagsfremstillinger i samarbejde med afdelingens medarbejdere og fællessekretariat i Udvikling og Kultur. Derudover får lederen ansvaret for det samlede budget indenfor området.

En ny Morten Hundahl vil få den overordnede ledelse af 30 medarbejdere på Rådhuset i Ebeltoft. Medarbejderne er organisatorisk forankret i fem selvstyrende teams: Grundvand, Klimatilpasning, Vandløb og spildevand, Virksomheder, Natur og husdyrbrug.

Nye tiders slagord på miljøområdet gentages i jobopslaget:

»Vi forventer, at du har en uddannelsesbaggrund indenfor natur og miljø, og har en stærk forståelse af biodiversitets- og miljølovgivning og erfaring med miljøovervågning og rapportering. Ligesom vi forventer, at du arbejder visionært med bæredygtighed og grøn omstilling.«

En ny mand eller kvinde skal være leveringsdygtig med en ansøgning senest 17. august.