Minister mødte virkeligheden i Bønnerup
Konsekvenser af ny fiskeriaftale blev præsenteret for politikere med fødevareministeren i spidsen.
Mandag var der fint besøg på Bønnerup Havn, hvor minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen fra Venstre var på visit i hvad man vel godt kan kalde den virkelige verden et pænt stykke fra de fine kontorer i ministeriet i Holbergsgade i det indre København.
Anledningen var, at der tidligere på sommeren blev landet en politisk aftale omkring fiskeriet i Danmark. Regeringen fik aftalen på plads med opbakning fra så forskellige partier som Socialistisk Folkeparti, Liberal Alliance, De Konservative, Enhedslisten, Radikale Venstre og Alternativet. Aftalen indeholder 37 konkrete initiativer, der skal sikre stabile rammer for dansk fiskeri i fremtiden, så det er robust og konkurrencedygtigt men også mere miljøskånsomt og klimavenligt.
Lokale konsekvenser
Men også en aftale med alvorlige konsekvenser for det kystnære fiskeri, hvor man nu forbyder brug af bundtrawl i nogle zoner - blandt andet tæt ved Djursland. De bundslæbende fiskeredskaber – som også kaldes bundtrawl – forbydes i hele Bælthavet, Isefjord og flere områder i Kattegat, ud for Djursland og et område nord for Sjælland.
Situationen på Djursland, hvis man spørger fiskerne og den lokale fiskeriforening, vil betyde at mange fiskere vil hugge deres skib op og skifte jobLeif Lahn Jensen
Området dækker et område svarende til omkring 19 procent af det samlede danske farvand, og forbuddet vil gælde både danske og udenlandske fiskere. Så med i aftalen er, at man skal finde løsninger på, hvordan fiskere, som rammes af bundtrawlforbuddet kan omlægge til anden form for fiskeri, eller eventuelt søge andre steder hen hvor man kan fiske med netop bundtrawl.
»Situationen på Djursland, hvis man spørger fiskerne og den lokale fiskeriforening, vil betyde at mange fiskere vil hugge deres skib op og skifte job. Grunden til dette er, mener de, at der slet ikke vil være indtjening nok til at lægge fangstmetoden om, og det ville være for dyrt at sejle længere væk. Og derfor vil det slet ikke kunne betale sig for dem at fortsætte. Det vil betyde at der vil lande langt færre fisk på Djursland, med bekymring for tab af arbejdspladser, men også en bekymring for at den lokale fiskehandler, ikke vil kunne få den samme indtjening som før, da fiskene nu skal købes og fragtes fra andre dele af Danmark,« siger det lokalt valgte folketingsmedlem Leif Lahn Jensen fra Socialdemokratiet, der deltog i ministerbesøget sammen med sit partis ordfører på området, Bjarne Laustsen.
Respekt for aftalen
Det var Bønnerup Fiskeriforening, som havde inviteret gæsterne og formanden for Danmarks Fiskeriforening Svend-Erik Andersen, for netop at diskutere problemet med dem og de lokale fiskere. Der var fællesmøde, samt besøg på en af de lokale fiskekuttere, Ejca, samt et smut forbi den lokale fiskehandler, Møllefisk.
Ministeren gjorde det klart, at han selvfølgelig havde respekt for aftalen, men gerne vil se på mulige løsninger sammen med fiskerne.
Leif Lahn Jensen roste Bønnerup Fiskeriforening for at sætte mødet i stand, og ministeren for at komme og lytte, da det her er et problem som fylder meget for de lokale fiskere, men også for lokalbefolkningen.
»Som lille dreng har jeg sammen med min far fisket både fra Grenaa og Bønnerup, har været en del på begge havne, og jeg ved, hvor meget det vil betyde for Djursland, hvis dette erhverv forsvinder herfra. Det er en kæmpe kulturarv og historie, som vil gå bort. Derfor må der kunne findes løsninger, som finder den rette balance mellem at passe på havet, som er vigtigt, men samtidig at passe på de små lokale fiskere. Jeg vil nu tage møder med fiskeriforeningen, samt tage kontakt til diverse ministre, for at se om der ikke kan findes en løsning, som bevarer denne balance,« siger Leif Lahn Jensen.
Løsning skal findes
Det forventes. at fiskeriaftalen vil blive implementeret de kommende år, så derfor skal der arbejdes nu på at finde en løsning, og det var også de sidste ord fra ministeren i Bønnerup, hvor han erkendte, at aftalen vil have konsekvenser. Og at han på mødet i Bønnerup havde fået ideer, som han vil tage med tilbage til ministeriet.
Det ventes, at det vil tage mindst to år at få aftalen godkendt i EU, og den omfatter også goder til de danske fiskere i form af en udsættelse af en tidligere aftalt CO2-afgift, som skal omstille fiskeriet fra diesel til grønt brændstof, og en ophugningsstøtte, som sikrer fiskerne en pose penge, hvis de ønsker at sige farvel til erhvervet.
Ejeren af Møllefisk, den tidligere lokalpolitiker Hans Fisker Jensen, var glad for det fine besøg på havnen.
»I mit arbejde for Bønnerup havn gennem snart 40 år og i mit politiske virke som folkevalgt har jeg mødt mange forskellige ministre, men sjældent en som Jacob Jensen. Han gav sig tid til at høre på mig og om vores udfordringer. Han var i den grad nysgerrig på vores forretning. Jeg er ret sikker på at der kommer noget rigtig godt ud af vores samtale til gavn for alle små nichebutikker i Danmark,« lød det fra Hans Fisker Jensen efter besøget.