Fortsæt til indhold

Over en tredjedel af alle kandidater bor i samme postnummer

Der er relativt mange byrådskandidater fra Hinnerup og Hadsten og relativt få fra Hammel.

Politik

Over en tredjedel af kandidaterne til kommunevalget i Favrskov bor i 8382 Hinnerup. Helt præcist 28 af de 77 kandidater bor i dette område, hvilket svarer til 36 procent.

Ud af Favrskovs knap 50.000 indbyggere bor ca. 15.000 i 8382 Hinnerup, som omfatter Hinnerup, Søften, Foldby og Grundfør mv.

Det svarer til 31 procent af kommunens indbyggere, så der er altså en mindre overrepræsentation af kandidater fra 8382 Hinnerup i forhold til andelen af kommunens borgere.

Tre af partierne er i særlig grad præget af kandidater fra postnummer 8382. Det er Liberal Alliance (4 ud af 6), Det Radikale Venstre (3 ud af 4) og Dansk Folkeparti (3 ud af 4).

8370 Hadsten er også en smule overrepræsenteret blandt byrådskandidaterne.

23 (30 procent) af de 77 kandidater er fra dette postnummer-område, der omfatter Hadsten, Voldum, Selling og Hadbjerg m.fl. Samlet set bor 27 procent af kommunens borgere i 8370 Hadsten.

8450 Hammel, der omfatter Hammel by og flere mindre landsbyer, er derimod en smule underrepræsenteret. Indbyggerne udgør 20 procent af kommunens befolkning, mens de 13 kandidater svarer til 17 procent af alle kandidaterne.

Kommunens femte største by, Thorsø med 2.729 indbyggere pr. 1. januar 2025), gør sig bemærket ved blot at have en enkelt kandidat. Thorsø burde statistisk set have 5-6 kandidater, men Santana Malling fra Venstre er den eneste.

Den fjerde største by i Favrskov Kommune er Ulstrup med 3.712 indbyggere. Ulstrup er fint repræsenteret med syv kandidater. Fire af kandidaterne fra Ulstrup, herunder borgmester Lars Storgaard, stiller op for Det Konservative Folkeparti.

Enhedslisten skiller sig ud på den måde, at tre af de i alt fire kandidater fra postnummer Langå stiller op for Enhedslisten. Det drejer sig om Maria Sørensen og Clément Blain fra Laurbjerg samt Bodil K. Olsen fra Houlbjerg.