De skal bygge parkeringshuset på Brotoften
Flodbyen Randers har køberen på plads til det første byggefelt. De hedder Access Invest.
Det bliver ejendomsudviklingsfirmaet Access Invest, med base i Skive, der kommer til at stå for den første byggefase af Flodbyen i Randers. Byggefeltet, der er en del af Brotoften, har en størrelse på 4.310 kvadratmeter.
Det skriver AP Ejendomme og Access Invest i en pressemeddelelse.
På byggefeltet i Brotoften skal der opføres et parkeringshus samt være plads til dagligvarebutik, som lokalpolitikerne i Randers har godkendt i forbindelse med en fordebat for planlægningen.
Der lægges op til, at der i alt bygges et parkeringshus til 200 biler samt en dagligvarebutik i stueetagen.
Access fra Skive
Access Invest er etableret i 2007 og er ejet af Hugo Thomsen og Michael Brask-Nielsen, som har mange års erfaring med investering i og udvikling af ejendomme. Med særlig ekspertise inden for boligbyggeri ofte kombineret med detailhandel. Ifølge Lasso, der samler erhvervsoplysninger om firmaer, så var årets resultat i 2022 på lidt over 10 millioner kroner, mens det i 2020 lå på lidt over 18 millioner. Egenkapitalen er dog i samme periode vokset fra 37,5 millioner til 54,8 millioner kroner.
»Vi er meget glade for, at vi skal være med til et byggeri i Flodbyen Randers. Vi ser gode muligheder i projektet. Derfor er det en oplagt mulighed for os at indgå en købsaftale for det første byggefelt. Vi bakker fuldt op om tilgangen om at støtte den grønne omstilling mest muligt. Derfor er vi også meget tilfredse med, at parkeringshuset skal miljøcertificeres,« siger Hugo Thomsen, partner i Access Invest.
Flere på vej
Direktør for arealudviklingsselskabet, Flodbyen Randers, Jesper Kirkelund Plauborg, glæder sig over, at køberen er på plads, og at mere er på vej.
»Vi har haft en god dialog med Access Invest, der har resulteret i en aftale om købet af det første byggefelt i Flodbyen Randers. Vi er meget glade for, at Access Invest kan se de mange muligheder, som projektet rummer. Vi er selvfølgelig ikke helt i mål endnu. Lokalplanen skal falde på plads, inden vi kan sætte spaden i jorden, men med aftalen er vi klar til at tage første skridt i at realisere udviklingsplanen for Flodbyen Randers. Aftalen bekræfter os i, at Flodbyen Randers bliver en stor succes, som vil komme Randers til gavn,« siger Jesper Kirkelund Plauborg, der samtidig tilføjer, at der er en meget god dialog med en række andre investorer om andre dele af Flodbyen Randers.