Hvor er indgangene til True Skov?
Vest for Aarhus breder True Skov sig som et stort og mangfoldigt naturområde med masser af muligheder for gode frilufts-oplevelser. Men hvordan kommer man i gang? Hvor er døren til True Skov? En arbejdsgruppe vil nu komme med forslag til 10 oplagte indgange
AARHUS True Skov er i voksealderen og begynder at ligne en rigtig skov. I lokalområdet har mange beboere allerede indtaget naturområdet på cykel, til hest eller med løbeskoene på. Men Naturstyrelsen og Aarhus Kommune håber, at hele Aarhus med tiden vil have lyst til at gå på opdagelse i området, der spreder sig kilometer efter kilometer vestpå fra Hasle Bakker.
Men hvor er indgangen til True Skov? Og hvilke oplevelser og destinationer skal der især lægges vægt på? Det skal en arbejdsgruppe nu give et første bud på – og meget gerne med input fra alle, som allerede nu har erfaringer med området.
”Folk efterspørger skilte, der kan hjælpe med at forstå naturområdet og gøre det mere tilgængeligt. Nu udvikler vi det første bud på en skiltning, der skal gøre det lettere at lære True Skov at kende,” siger projektleder i Teknik og Miljø, Pernille Thormann Villesen.
Hun repræsenterer Aarhus Kommune i arbejdet med at gøre True Skov til et attraktivt sted at tage hen for familier og naturelskere i hele Aarhus. Aarhus Kommune ejer jorden, hvor Skjoldhøjkilen og Langdalen ligger, mens Naturstyrelsen har ansvaret for resten af True Skov længere mod vest.
”Mange mennesker især i nærområdet kender i forvejen True Skov rigtig godt, men det, vi laver nu, er også rettet mod den større del af aarhusianerne, der endnu ikke kender området så godt. Det kan blive de første trædesten til, at mange flere vil gå i gang med at indtage området,” siger Pernille Thormann Villesen.
Gode historier om True Skov
Arbejdsgruppen, som består af repræsentanter for spejderne, rytterne, Friluftsrådet og naboerne til naturområdet, mødtes første gang for nyligt for at tage hul på arbejdet med at identificere de 10 mest oplagte indgange til True Skov. Her vil Naturstyrelsen og Aarhus Kommune byde velkommen med forslag til, hvad man kan se i området, og hvordan man kommer rundt.
”Nogle steder er helt oplagte, mens vi håber at få ideer til andre,” siger projektlederen, som understreger, at resultatet bare er et første bud på en løsning. I de kommende år vil skiltningen kunne blive endnu bedre.
Arbejdsgruppen skal også se nærmere på det kortmateriale, der allerede findes over det store område: Er det til at forstå og anvende i praksis? Får man tilstrækkeligt med information til, at man kan bevæge sig sikkert rundt?
”Vi vil i projektets næste fase også gerne samle de bedste historier, der kan fortælles om True Skov. Ofte handler de historier især om de naturmæssige værdier, men det kan også for eksempel være værd at fortælle om kulturhistorien. Om højene fra istiden, om landsbyen True, og hvordan man brugte området før i tiden. Det vil vi rigtig gerne vide mere om.”
Hun er i det hele taget interesseret i at høre fra folk, der allerede nu bruger naturområdet meget. Måske kan der være inspiration at hente for andre, som kan lære at bruge skoven på nye måder.
Udvikling af huleby
En anden arbejdsgruppe skal i gang med at planlægge et sommerarrangement, der har til formål at ”vise potentialet i True Skov gennem aktivitet, foredrag og kulturnedslag.”
Målet er at kunne inspirere til aktiviteter i naturområdet via forskellige events forskellige steder. Blandt andet håber man, at nogle af de lokale natur- og friluftsforeninger har lyst til at bidrage med aktiviteter.
En af de ideer, man gerne vil afprøve, er ”en huleby placeret i en ung egebevoksning med en frodig underskov af hassel, tjørn og andre buske og småtræer. I hulebyen vil der være rafter, stammer, grene, og andre af naturens forgængelige materialer”, som det foreslås i rapporten 'True Skov for Alle':
”Man skal bare medbringe sav, lommekniv og spade - og så kan man gå i gang med at gøre drømme og fantasier om huler, udsigtsplatforme og svævebaner til virkelighed.”
Guidet tur
Pernille Thormann Villesen har tidligere været projektleder på Smag på Aarhus og er meget interesseret i, at aarhusianerne får øjnene op for alle de bær, urter og frugttræer, der findes i store dele af True Skov.
”Biodiversiteten er ikke så mangfoldig som i andre langt ældre skove. Men der er stadig et væld af spændende arter.”
En af planerne er at udvikle bestemte ruter, en nøddevej, et bærspor og en frugtvej, hvor man undervejs kan plukke og samle forskellige råvarer.