Fibernet til Alling
Fiberkablet ruller i løbet af efteråret forbi adresser i Alling.
»Ordentligt internet med en ordentlig hastighed er nødvendigt i dag og lige så naturligt som vand i hanen og strøm i stikkontakten,« lyder det fra André Funder Jensen, salgschef i Fibia.
Arbejdet med at lægger fiberkablet i jorden går i gang til efteråret og ventes færdig omkring årsskiftet.
»Vi fylder lidt i gadebilledet, når vi er der med gravemaskiner og kabelruller, men selve gravearbejdet går rimelig hurtigt så vi er som regel ikke på den enkelte vej ret mange dage,« forklarer André Funder Jensen.
Fibia, der er ejet af de to andelsejede energi- og fibernetkoncerner NRGi og Andel (tidligere SEAS-NVE), har forpligtet sig til at give alle andelshavere i de to ejerselskaber tilbud om en ordentlig internetforbindelse inden udgangen af 2023.