Christian Eriksen skal have indopereret en hjertestarter
Efter, at Christian Eriksen har gennemgået diverse hjerteundersøgelser, er det blevet besluttet, at han skal have indopereret en hjertestarter, en såkaldt ICD-enhed.
Christian Eriksen skal have indopereret en hjertestarter, efter at han lørdag faldt om med hjertestop.
Dansk Boldspil-Union (DBU) er kommet med en opdatering på Christian Eriksens tilstand efter de undersøgelser, han har været igennem i de seneste dage, skriver Ritzau.
»Efter at Christian har gennemgået diverse hjerteundersøgelser, er det blevet besluttet, at han skal have indopereret en hjertestarter, en såkaldt ICD-enhed,« siger landsholdslæge Morten Boesen i en opdatering på DBU’s profil på Twitter.
Det er ifølge landsholdslægen helt normal procedure efter det, Christian Eriksen har været igennem.
»Dette giver man efter hjertestop udløst af hjerterytmeforstyrrelse. Christian er helt afklaret med beslutningen, og planen er forelagt kollegaer nationalt og internationalt, som alle entydigt anbefaler det samme. Vi opfordrer til at give Christian og familien ro den næste tid,« siger Morten Boesen.
/ritzau/