Fortsæt til indhold

Ole Nørgaard om sit liv fra barn til voksen

Aktuelle aftener i Auning starter op tirsdag 5. oktober med en kendt mand fra byen.

Samfund
gs

Aktuelle aftener i Auning starter sæsonen tirsdag 5. oktober med et foredrag af Ole Nørgaard, som vil være kendt af de fleste i Auning.

Ole Nørgaard fra Nørgaard Teknik vil tale ud fra emnet ’Ole Nørgaards livspalet’. Ole Nørgaard er opvokset og har gået i skole i Auning og vil fortælle om dette og om at starte flere virksomheder op helt fra bunden.

I sit foredrag vil han blandt andet fortælle om at vokse op i Auning med masser af ost og 3 dejlige søstre. Om at flytte hjemmefra, læretiden i Allingåbro og første kæreste, hus og barn. Om opstart/overtagelse af værkstedet på Nørgaardsvej i Auning Nørgaard Teknik, Dino og Due-Matic, om sine fritidsinteresser som matcher virksomheden og om at bygge en virksomhed op, få børn og børnebørn.

Arrangørerne lover, det bliver en spændende aften, hvor man kommer til at høre om Ole Nørgaards liv fra barn til voksen og alt det ind i mellem og sikkert også lidt historier fra de mange år i Auning.

Hen over vinteren er der seks forskellige aftener arrangeret af Aktuelle Aftener i Auning. Der er ingen tilmelding til møderne, man betaler bare ved indgangen og alle er velkommen. Møderne starter kl. 19 i Sognehuset i Auning.