Flere og flere børn og unge føler sig ikke hjemme i deres køn: Pædagoger skal blive bedre til at arbejde med »flydende køn«
Et nyt forskningsprojekt skal undersøge og udvikle fritidspædagogers arbejde med unges kønsidentiteter
Flere og flere børn og unge åbner op om, at de føler sig som noget andet end dreng eller pige i gængs forstand. Det er debatten om transkønnede og den stigende efterspørgsel på kønsskifte tegn på.
Et nyt forskningsprojekt fra VIA University College fokuserer på, hvordan pædagoger i ungdomsklubber kan være opmærksomme på at være lydhøre og anerkendende i forhold til unges flydende og uafgjorte kønsidentiteter.
Målet er at forebygge marginalisering og stigmatisering af børn og unge, der ikke føler sig som typiske heteroseksuelle piger og drenge, som det hedder.
»Pædagoger har et særligt professionelt ansvar i forhold til unges udvikling og dannelse og i forhold til at møde og anerkende det enkelte menneske som dén, vedkommende er. Målet med forskningsprojektet er netop at bidrage til at udvikle en fritidspædagogik, hvor afsættet er, at der ikke kun findes to køn,« siger forskningsleder Marta Padovan-Özdemir i en pressemeddelelse fra VIA University College.
Hun fortæller, at forskningsprojektet også skal være med til at kvalificere den pædagogiske og offentlige debat om køn og mangfoldighed.
Nyt sprog
I forskningsprojektet bliver der inddraget eksisterende forskning fra ind- og udland, ligesom der bliver involveret pædagoger, ledere og unge fra blandt andet en ungdomsklub i Aarhus.
Et af tiltagene i forskningsprojektet bliver angiveligt at få udviklet et kønsbevidst sprog, der gør, at pædagogerne bevidst kan arbejde med den måde, som sproget sætter køn på de unge. Andre prøvehandlinger vil eksempelvis handle om, at pædagogerne udnytter det frirum, ungdomsklubber typisk er, og tager åbne snakke med de unge i klubberne om kønsidentitet.
Slutresultatet skal blive til konkrete guidelines, som kan bruges i den pædagogiske praksis og hjælpe til at dæmme op for den marginalisering, der i dag ofte sker af mennesker, som falder uden for normerne.
Vi scanner mennesker på køn
»Som samfund skal vi være opmærksomme på, at bare fordi man er født med en tissemand eller en tissekone, så passer man ikke nødvendigvis ind i kønskategorierne dreng og pige. Og hvis man føler sig som noget andet og hellere vil tiltales med fx ’hen’ eller ’de’, så er det belastende og stigmatiserende at blive benævnt som dreng eller pige hver eneste dag,« siger Marta Padovan-Özdemir.
Hun pointerer, at vi er vant til at scanne mennesker på deres køn. Derfor kræver det nytænkning og et opgør med de traditionelle kønsnormer at skabe bevidsthed og åbenhed i forhold til flydende kønsidentiteter, lyder det.
Studerende på pædagoguddannelsen bliver allerede undervist i temaet køn, seksualitet og mangfoldighed, men ifølge Marta Padovan-Özdemir mangler mange pædagoger fortsat viden på området.
Projektet, »Normkritiske perspektiver i fritidspædagogikken«, løber fra starten af 2022 til udgangen af 2023.
Den viden, der bliver skabt i projektet skal i løbet af de næste par år formidles i tre rapporter, ved fyraftensmøder for pædagoger, i artikler og i en podcast.
Forskningsleder Marta Padovan-Özdemir er ph.d. og docent i Forskningscenter for ledelse, organisation og samfund ved VIA University College.