Sygeplejersker over hele landet nedlægger arbejdet i protest
Flere hundrede sygeplejersker på Aarhus Universitetshospital nedlægger onsdag arbejdet i en time.
Det er den konstante nedskæring på sundhedsvæsenet, der udløser strejken, oplyser talsperson for de strejkende sygeplejersker, Luca Pristed, til TV2.
»Vi har råbt op om problemet i mange år og er blevet ignoreret. Vi er nødt til at slå det fast,« siger Luca Pristed til TV2.
Det er altså de samme frustrationer, som i sommer førte til en langvarig strejke, der onsdag resulterer i en arbejdsnedlæggelse.
»Nu har vi strejket i ti uger, og vi gør det, fordi politikerne kun kommer med lappeløsninger på manglen på sygeplejersker med fire milliarder til nærhospitaler,« siger Luca Pristed til TV2.
Strejken var forårsaget af utilfredshed med en ny overenskomst, som der blev stemt nej til af et lille flertal af sygeplejerskerne.
Den blev dog senere ophøjet til lov med et indgreb fra politikerne.
Onsdagens arbejdsnedlæggelse er varslet til at vare fra klokken 7.45 til 8.45.
Sygeplejersker fra mindst 13 af landets hospitaler har meldt sig til onsdagens arbejdsnedlæggelse.
Mellem 100 og 300 sygeplejersker ventes at deltage per hospital.