Business Djursland sætter byggeri og klima på dagsordenen
Byggevirksomheder og andre interesserede inviteres til at besøge den nye skoletilbygning i Feldballe, der består af biobaserede byggematerialer med et positivt CO2 aftryk.
Hvordan kan biomasse som halm, træ og tang i byggeriet være med til at løse klimakrisen? Og hvad skal der til for at få bygherrer og håndværkere på Djursland med på den dagsorden?
Det er to af de spørgsmål, som Business Djursland stiller tirsdag 9. november.
Mødet bliver holdt i den nye arkitekttegnede tilbygning på Feldballe Skole. Bortset fra betonfundament, vinduer og skruer, så er de fleste materialer biobaserede. Bag facaden af træ gemmer sig blandt andet en væg af Cradle to Cradle certificerede halmelementer fremgår det af en pressemeddelelse fra Business Djursland.
Materialerne har trukket CO2 ud af atmosfæren, mens de groede, og nu lagrer de det, så længe bygningen får lov at stå. Det påvirker CO2 regnskabet ganske positivt. Hvordan og hvor meget kan man høre mere om på netværksmødet.
Potentiale forny produktion
»Hvis det blev skaleret op og blev standarden indenfor byggeri, så kunne det være med til at løse klimakrisen. Byggeriet står nemlig for omkring 40 procent af CO2-udledningen i Danmark,« fortæller Lars Keller fra EcoCocon Danmark, der har leveret halmelementerne til byggeriet.
Virksomheden ligger i Feldballe, og hvis der kommer tilstrækkelig efterspørgsel i Danmark, så er det ikke usandsynligt, at EcoCocons næste produktionssted bliver placeret på Djursland.
»Det kunne være en rigtig god virksomhed at få hertil. Vi har halmen, vi har arbejdskraften, og vi ønsker at styrke bæredygtigheden lokalt. Derfor vil vi gerne sætte fokus på en virksomhed som EcoCocon Danmark og se, hvordan vi kan være med til at skubbe til udviklingen,« siger direktør for Business Djursland, Ole Svit.
Koster kun et medlemskab
Mødet starter med et oplæg fra Lars Keller, og derefter bliver der tid til at debattere og reflektere over, hvordan EcoCocon kan få det nødvendige rygstød – og hvordan de lokale byggevirksomheder kan profitere af det. Ole Svit håber derfor, at arkitekter, planlæggere og byggevirksomheder vil deltage i mødet og blive klogere på fremtidens klimavenlige byggeri.