Balles borgere får selvtræning
Balle Borgerhusforening holdt åbningsreception for motionscenter med selvtræning i det tidligere festlokale Borgerstuen.
Balle Borgerhusforening havde i lørdags inviteret til indvielse af foreningens seneste initiativ: ”Selvtræning i Balle”.
Borgerhusets mange frivillige har brugt Coronatiden på at indrette et ledigt lokale til en slags ”lavpris”motionscenter. Der er ikke de fine og dyre maskiner som i de professionelle centre, men maskinerne er velfungerende og kan det, de skal, nemlig at give borgerne en mulighed for at træne trætte muskler og led, samt at få pulsen op, fortæller Finn Harding fra bestyrelsen.
Mange borgere var mødt frem for at tage imod ”Balle Selvtræning”, og flere tilmeldte sig på dagen og fik udleveret nøglekort.
Ved indvielsen takkede formanden for Balle Borgerhusforening, Marianne Als Nielsen de mange frivillige og alle, der har støttet Selvtræning i Balle økonomisk. Blandt andre har Syddjurs Kommune, Rygcenter Djursland, Veluxfonden og NRGi ydet støtte. Også LAG-Djursland var blandt støtterne.
»Vi står nu i det rum som tidligere var forretningslokaler i købmand Simonsens købmandsgård. Der er langet mange varer over disken her, inden lokalet blev en del af et byggemarked for Djurslands Korn. Så overtog Ebeltoft kommune bygningerne, for der skulle bygges børnehave, der hvor Borgerhuset er nu. Og så fik Balle Borgerforeningen lov til at leje lokalet til festlokale, kaldet Borgerstuen. Her er drukket meget rødvin og spildt meget sovs på tæppet i årenes løb,« lød det i talen fra Marianne Als Nielsen.
Balle Borgerhusforening fik lov til at købe hele huset i 2016 , børnehave og Borgerstuen, hele baduljen, for en krone Derefter gik man i gang med at lave Borgerhuset i stand, og imens lå Borgerstuen brak.
Flere ansøgninger senere og en masse frivilligt arbejde er lagt i projektet, der nu er indviet.