Fortsæt til indhold

Et skridt nærmere klubmestertitel i skakken

Efterårsturneringen i Syddjurs Skakklub er afsluttet, og Claus Nørregaard er kommet et skridt nærmere klubmestertitlen.

Samfund
gs

Den årlige åbne efterårsturnering i Syddjurs Skakklub er nu afsluttet. Efterårsturneringen udgør én ud af to turneringer, der skal vindes for at blive udnævnt som klubmester i Syddjurs Skakklub. Dette år blev det Claus Nørregaard, der kom et skridt nærmere klubmestertitlen, da han vandt mestergruppen med 5½ ud af 7 mulige point.

I basis 1 blev første pladsen delt mellem to af klubbens unge talenter, Andrea Kongskov og Noa Sinding, der hver scorede 5 point ud af 7 mulige.

Basis 2 vandt Kelvin Jensen med 5½ ud af 7 mulige.

I uge 48 og 49 vil der være hurtigskak i klubben, hvor der også vil være plads til, at folk, der er nysgerrige på skakspillet, kan kigge forbi og prøve kræfter med brætspillet.