Nytårsbordets mange glæder med smagen af Djursland
Madens Hus åbnede sine døre for udvalgte producenter med lokale råvarer fra øverste hylde.
Nytåret er som julen en højtid, hvor maden er i højsædet. Også på Djursland.
Madens Hus på Det Grønne Museum på Gl. Estrup har som et af sine mange mål at fremme den gode smag og ikke mindst brugen af de allerbedste råvarer.
Og når de så kan skaffes fra nærområdet Djursland, så kan det ikke blive meget bedre.
Forleden var en række udvalgte producenter af lækre produkter inviterer til et såkaldt klyngemøde i ”Madens Hus”, hvor den danske Michelinkok Rasmus Bundgaard stod for at skabe skønne retter til danskernes nytårsbord.
Samarbejde er vejen
Museumsinspektør Bettina Buhl mener, at arrangementer som sådan et klyngemøde skal være med til at opdyrke en branding af kommunen på nogle specielle områder.
»Vi skal fremhæve det vi kan. Helt konkret målsætning: produkterne skal være i topkvalitet. Godt samarbejde mellem producenterne for at optimere kvaliteten. Vi skal promovere produkterne samlet og gerne have nogle fortællinger om at alt laves fra bunden af,« siger Bettina Buhl.
Fra den politiske front byder Else Søjmark, nyvalgt medlem af regionsrådet i Midtjylland ind med følgende.
»Vi er så privilegerede her i Norddjurs at have alle køkkeners råvarer lige i baghaven. Når et sådant overflødighedshorn kommer i hænderne på en michelin-kok som Rasmus Bundgaard, og han så frydes over at lave en nytårsmenu med det, så viser det endnu engang hvor gode producenter vi har.«
Alt godt fra Høbjerg
Hos Høbjerg Gartneri- og Gårdbutik dyrkes stort set alle danske grøntsager.
Her er kortrejst mad, som betyder, at produkterne har rejst kortest muligt vej fra til bord.
Lageret er jorden, fordi tingene så vidt muligt kommer direkte fra marken til forbrugeren. Den eneste undtagelse er naturligvis i vintersæsonen, hvor det sidste høstes ind og sælges når frosten melder sin ankomst.
Omkring 60-65 procent af produkterne produkter bliver afsat i egne butikker og resten afsættes til eksterne aftaler, om supermarkeder og restauranter.
Fisk, brød og kød på bordet
Frisk Fisken i Grenaa anbefaler de Gillardeau østers som er håndplukkede østers, hvor kun de allerbedste udvælges. Det er højkvalitetsøsters som også serveres på D’Angleterre.
Denne østers er perfekt til nytår, når det skal være ekstra lækkert.
Slagter Drachmann fra Allingåbro, Ørsted Bageri Nordisk Bryghus fra Allingåbro var også med på klyngemødet med deres produkter sammen med cider, grøntsager og mikrogrønt fra Ryderne ved Udbyhøj.
Listen blev sluttet af Bullseye Spirits Distillery, der blandt andet mødte frem med nogle fine akvavitter, der er en nordisk pendant til gin