Krudtugler måtte ændre planer
Corona-restriktioner ramte to fyrværkeri-iværksættere i Grenaa.
Spændningen var sikkert stor rundt om i de danske hjem, da der onsdag aften klokken 18 var indkaldt til pressemøde i Statsministeriet, hvor Mette Frederiksen, Magnus Heunicke og repræsentanter for myndighederne ville fortælle om de restriktioner, som sættes i værk for at holde coronasmitten nede.
Men hos Ronni Nyhuus og Morten Max Olesen var der skruet ekstra op for spændningen. For kunne pressemødet indeholde et forbud mod at skyde nytårskrudt af - som man har set myndighederne gøre det i Tyskland og Holland?
Ikke lige det bedste budskab, når man i fællesskab har etableret selskabet Krudtuglen og står klar i Grenaa til at levere store mængder raketter, batterier, bomberør. Med planlagte åbningsdage fra 27. december og til nytårsaften - hvor butikkerne nu skal holdes lukket.
Men danskerne fik lov til at fejre nytåret med bulder, brag og lysglimt produceret i Kina. Dog var det en streg i regningen for de to krudtugler, at kun supermarkeder og apoteker må holde åbent efter jul.
”Men lige efter pressemødet var slut, gik vi i gang, ændrede planerne og fik de nødvendige tilladelser. Så nu åbner vi for salg af fyrværkeri fra teltet på Bredstrupvej i Grenaa fredag 18. december og fortsætter til 23. december,” siger Ronni Nyhuus, der til daglig driver sit elfirma fra samme adresse.
Det var her, han tog Morten Max Olesen i lære som elektriker. Han var på det tidspunkt hårdt ramt af angst og mange års kamp med psykiske problemer og bøvl med at finde en plads i livet. Men det endte som en succeshistorie med 12-tal og medalje til svendeprøven - og nu sidder Morten Max Olesen som en helt anden og selvsikker mand og fortæller om sin mangeårige fascination af fyrværkeri. Som til fulde deles af Ronnis interesse for det samme.
”Ja, vi er begge to tosset med krudt. I den gamle Bogshoppen på Havnevej stod vi altid lige til lukketid, hvor de sidste varer blev sat på auktion. Og det er ikke blevet mindre siden. Der var et år, hvor jeg købte for 15.000 kroner krudt til nytår, og da var jeg ikke særlig populær hos konen,” siger Morten.
Helårsarbejde
De to indehavere af Krudtuglen, som findes både som en netbutik og fysisk på Bredstrupvej, fortæller at mange i omgangskredsen tror, at det bare er to hektiske uger, der skal overstås, hvis man vil sælge fyrværkeri.
”Sådan er det slet ikke. Vi gør de første forberedelser i februar og arbejder så igennem med forhandlinger med leverandører og myndigheder. Der stilles store krav til sikkerheden, og vi kan være helt sikre på, at brandmyndighederne kigger forbi - sandsynligvis mere end én gang,” siger Morten.
Hans drøm er, at de to indehavere kan få direkte kontakt til fyrværkeriproducenter i Kina, så man kan få større indflydelse på, hvad der produceres.
Indtil da sælger de, hvad de selv kalder eksklusive mærker som for eksempel First Class, hvis produkter er 100 procent nedbrydelige. Der er ikke brugt plast i hverken raketter eller batterier.
Og hvad så, hvis man ikke har nået at købe sit nytårskrudt inden juleaften, hvor butikken skal lukke?
”Så har vi heldigvis stadig åbent på nettet, og vi har tilladelserne til at køre rundt til kunderne i Grenaa og omegn med fyrværkeri, så vi leverer gerne,” siger Ronni.
Batteri med to kilo krudt
Udviklingen på området går i retning af, at folk ikke gider stå og fyre mange raketter af. I stedet købes der batterier, bomberør og fontæner - og så måske et par raketter til klokken 24.
”Vores største batteri er på størrelse med en halv palle og indeholder to kilo krudt. I en raket må der højest være 75 gram krudt, så det giver en helt anden effekt,” siger Ronni.
På Krudtuglens hjemmeside er der videoindslag med alle produkter, så man kan se, hvad der kommer på himlen, hvis man køber.
”Vi gør meget ud af sikkerheden. Vi har sikkerhedsbriller i bedste kvalitet og høreværn til både børn og voksne. Og selv om der må være 25 kunder ad gangen i vores telt, så lukker vi ikke flere end 20 ind, ligesom der er masser af håndsprit og gratis mundbind,” siger Morten.
Han er overbevist om, at der trods corona og restriktioner bliver solgt meget mere fyrværkeri i år.
”Man kan ikke komme ud at spise på restaurant og man kan ikke komme ud at rejse, så jeg er sikker på, at nytårsfesten bliver ekstra god i år med lækker mad og ordentligt fyrværkeri,” siger Morten.
Ikke for pengenes skyld
De to krudtugler siger, at de ikke er gået ind i branchen for pengenes skyld.
”Nej, så skulle vi have valgt noget andet. Det er stemningen omkring fyrværkeri, vi er vilde med - og altid har været det. Derfor er vi også ærgerlige over, at vi ikke som tidligere år kan lave en demodag, hvor vi viser sortimentet på himlen over Grenaa. Men den idé er skudt ned i år, og vi kan heller ikke give slushice og popcorn til børnene. Det er ellers vores holdning, at skal man gøre noget, så skal man gøre det 100 procent - for på den måde kan vi gøre det bedre end andre,” siger Morten.
Og Ronni har et sidste godt råd til fyrværkeriafbrænderne.
”Når I har købt ind, så sæt fyrværkeriet tørt og varmt derhjemme. Ikke i et koldt skur, for så får man ikke den fulde effekt af krudt og farver.”