Fortsæt til indhold

Solbrugsen i Glesborg får solceller på taget

Samfund
gs

Superbrugsen Glesborg sætter handling bag ordene, når det handler om at have en grøn profil. Og som det seneste skridt for at blive mere grøn, har Superbrugsen Glesborg fået opsat solceller.

»Brugsens store tagareal er særdeles velegnet til et større solcelleanlæg. Anlægget skal producere ca. 145.000 kwh, som sendes direkte i brugsens egen stikkontakt. Det svarer til ca. 25 procent af forretningens forbrug. Alt i alt en løsning, der giver rigtig god mening for både miljø og Superbrugsen,« fortæller uddeler Andreas Bach, Superbrugsen Glesborg, i en pressemeddelelse.

Genanvender varme

Solcelleanlægget er leveret af KlimaEnergi i Egtved, som har givet rigtig god vejledning igennem hele forløbet, ligesom opstilling af anlægget er forløbet problemfrit.

Tidligere i år har Superbrugsen investeret i et anlæg, som anvender overskudsvarme fra butikkens kølere og frysere. Og det er ifølge Andreas Bach ligesom solcellerne en god investering for miljøet og for Superbrugsen, da forretningens slagterafdeling bruger meget varmt vand.

Også kunderne mærker den grønne profil. Parkeringsarealets belysning har nemlig fået en større opgradering med energibesparende pærer, som giver et meget bedre lys, således at kunderne kan færdes trygt, når de skal ind og ud af butikken i denne mørke tid.