Fortsæt til indhold

Bybadet er - endelig - klar til det iskolde gys

300 forventningsfulde vinterbadere står på spring til det kolde gys i Skanderborg Sø. Bybadet bliver nu taget i brug af den nystartede vinterbaderforening.

Samfund

Sommerbadning kom rigtig godt fra land, da Bybadet åbnede 24. juni. En variation af forskellige vandaktiviteter har været afviklet i løbet af sommeren. Skanderborgensere og turister fik smag på at bruge Skanderborg Sø på nye måder. Byparken midt i Skanderborg har aldrig før summet så meget af liv, beskriver Skanderborg Kommune i en pressemeddelelse.

Nu er turen kommet til vinterbaderne. En markant bygningsdel med sauna, omklædningsfaciliteter, toiletter og et multilokale er nu færdigbygget.

Vi glæder os rigtig meget til at hoppe i søen og indtage den nye flotte sauna. Ligeså snart corona-restriktionerne tillader det, starter vi med nytårsdukkert, saunagus, mindfulness og fuldmånebadning
Rikke Mønsted, formand for foreningen Vinterbybadet

»I løbet af godt tre timer måtte vi i september melde udsolgt med 300 forventningsfulde vinterbadere. Vi glæder os rigtig meget til at hoppe i søen og indtage den nye flotte sauna. Ligeså snart corona-restriktionerne tillader det, starter vi med nytårsdukkert, saunagus, mindfulness og fuldmånebadning,« siger formand for foreningen Vinterbybadet Rikke Mønsted.

»Jeg tror, at Bybadet kommer til at skabe relationer på tværs af borgerne i Skanderborg og omegn. Vinterbadning er fantastisk for krop og sjæl, når solen står op eller månen står højt på himlen, og der er duft og damp i den varme sauna. Vi har fokus på sund livsstil og vil understøtte det forpligtende fællesskab.«

Nyt mødested

Allerede 22. januar har Vinterbybadet planer om et stort saunagus-event med førende saunagus-mestre kombineret med mindful vinterbadning. Når foreningen er i fulde omdrejninger – og corona-situationen tillader det – bliver der mulighed for gæstebilletter, og tider hvor offentligheden får adgang til sauna.

»Med kulturløberen og Bybadet strækkes byens liv helt ned til søbredden året rundt. Her er skabt et nyt mødested, hvor alle kan være med og få en særlig bynær naturoplevelse. Vinterbaderklubben får et både smukt og sikkert sted at gå i vandet, men også rum til at mødes og nyde den sociale side af det kolde gys. Det vil sætte nye spor, for vinterbadning er både en social aktivitet og en dejlig måde at opleve naturen på,« siger Anna Hassel, der er arkitekt i Lokale og Anlægsfonden.

Laura Munch, der er projektchef i foreningen Realdania tilføjer:

»Skanderborg Bybad har skabt et nyt, attraktivt mødested mellem by og natur. Med Vinterbybadet bliver mulighederne for aktivitet for mange og på alle tider af året nu endnu bedre. Det er et flot anlæg, der med sit design og sin funktion kobler byen og søen rigtig godt sammen og skaber tilgængelighed for alle.«

Skanderborgs borgmester Frands Fischer glæder sig over det færdige resultat i Byparken i Skanderborg.

»Ved en fælles indsats fra kommunen, fonde og lokale ildsjæle har vi fået et af Danmarks flotteste sø- og havnebade. Jeg er sikker på, at det bliver et kæmpe hit for byen og kommunen. Med sommerens forpremiere og det store folkelige engagement i Bybadet lover det i hvert fald rigtigt godt. Området binder natur, kultur og fritidsliv sammen på en unik måde og er til gavn for en række forskellige målgrupper,« siger Frands Fischer.

Brug den sunde fornuft

Vinterbaderne tager officielt Bybadet i brug 23. december. Det sker under hensyntagen til de gældende corona-restriktioner på fritidsområdet (svømmehaller). Det vil sige, at medlemmerne skal have gyldigt coronapas, bruge mundbind de påkrævede steder og være opmærksom på hygiejne og skærpede afstandskrav ikke mindst i omklædningen og saunaen.

»Vinterbaderne har ventet tålmodigt på at tage Bybadet i brug, og nu sker det heldigvis. I kommunens kriseledelse opfordrer vi medlemmerne til at bruge den sunde fornuft og følge alle de aktuelle restriktioner og anbefalinger om at begrænse foreningsaktivitet – og derved passe godt på hinanden. God fornøjelse med det kolde gys,« siger Frands Fischer.