Fortsæt til indhold

Du danske, friske strand, hvor Dannebrogen vajer

Nu er byrådet enige om, hvordan Dannebrog skal placeres til byrådsmøderne i fremtiden

Samfund

”Slet det grimme kors af flaget, gør det rødt!” - Sådan skrev den kommunistiske digter Otto Gelsted vredt i 1936.

Helt anderledes toner lød der i byrådssalen i sidste uge, da der langt om længe blev opnået en form for bred enighed i byrådet om et tidligere forslag fra Dansk Folkeparti om udsmykning med Dannebrogsflag i byrådssalen. Dansk Folkeparti har nu kun Ebba Grethe Møgelvang tilbage i folden, mens Laila Sortland og Michael Mikkelsen er overgået til løsgængernes rækker.

”Her i 100 året for genforeningen, ønsker Dansk Folkeparti at pryde Byrådssalen i Syddjurs Kommune med Dannebrogsflag. Vi foreslår derfor, at vi i år, får opsat Dannebrogsflaget i respekt for Gud, Konge og fædrelandet og til ære for vores nationale kendetegn, ” lød Dansk Folkepartis bevæggrunde.

Helt i pagt med en del af tidsånden, og den nationalkonservative linje som flere partier på Christiansborg bekender sig til: Nye Borgerlige, Dansk Folkeparti - samt dele af Venstre (Inger Støjberg & co.), Konservative (Naser Khader og Venstre overløberen Marcus Knuth) og Liberal Alliance.

Danmarks Samfundet

Efter en rundtur i Økonomiudvalget enedes byrådet om, stort set, at der fremover i byrådssalen ”placeres en fane med et Dannebrogsflag i den modsatte ende, bag borgmesteren til højre ved bagvæggen. Fanen placeres i en fanefod, som kan flyttes ved behov. Denne løsning er blevet anvendt i en række kommuner, hvor Danmarks Samfundet har finansieret indkøb af fanen. Hvis denne løsning vælges, vil Administrationen tage kontakt til Danmarks Samfundet for en dialog om en mulig finansiering og rådgivning.”

Fotografiet af Hendes Majestæt Dronningen bevares til gengæld, som det allerede hænger i byrådssalen.

EU-flaget

Tommy Bøgehøj (C) havde på Økonomiudvalgsmødet fået indføjet en bemærkning om, at han ønsker, at der anvendes EU flag i kombination med Dannebrogsflag i byrådssalen for at markere Danmarks engagement i Europa.

Et synspunkt som SFs Kirstine Bille med flere støttede på byrådsmødet, men som ikke vandt indpas nok til at samle et flertal.

Da Dansk Folkeparti har besluttet at arbejde for, at Danmark skal forlade EU, ville det heller ikke have været til at bære for Ebba Grethe Møgelvang, som ellers udtrykte stor tilfredshed med udkommet af den debat, som hun rejste på byrådsmødet i oktober.

Ny stil

Til sidste uges byrådsmøde havde Ebba Grethe Møgelvang yderligere to ting på dagsordenen, som ikke først havde været forbi et politisk udvalg: 1. Ansættelsen af en borgerrådgiver 2. Forslag om at Syddjurs Kommune fejrer sine nyfødte borgere ved at tilbyde at plante dem deres helt eget træ i kommunen.

Begge forslag blev efter en kort debat sendt videre til udvalgsbehandling og økonomisk vurdering, og lander i foråret 2021 igen på byrådets dagsorden til endelig afgørelse.

Det har hidtil ikke været reglen i et større omfang, at byrådsmedlemmer beder om at få et forslag direkte på byrådets dagsorden, men det er rent faktisk helt efter bogen.

Byrådsmedlemmer har en såkaldt initiativret, som betyder, at ethvert medlem af byrådet kan indbringe spørgsmål om kommunens anliggender for byrådet.

Borgmesteren kan ikke afvise at optage et forslag eller en sag på dagsordenen.

Initiativretten giver alene ret til at få optaget en sag på dagsordenen for byrådsmødet. Der er ikke et krav om, at sagen undergives en egentlig behandling og afstemning. Der kan således også ske henvisning til behandling i et udvalg eller udsættelse til et senere byrådsmøde