Fortsæt til indhold

Provsten tømte Meny for kaffe og chokolade på to minutter - næsten ...

Syddjurs provst Benedikte Bock Pedersen donerede hele molevitten til Kafé Kolind

Samfund

Syddjurs provst Benedikte Bock Pedersen fra Feldballe vandt forleden en Facebook konkurrence hos Djurslands Bank, hvor præmien kort og godt lød: ”Tøm Meny i Rønde på 2 minutter”.

Den ejegode provst valgte at donere hele sin præmie til Kafé Kolind, så nu er kaffen og chokoladen til juleaften i hus på det sociale værested.

Benedikte Bock Pedersen var i aktion fredag morgen sin gevinst, og hun havde inden kampstart strategien parat.

”Det var jo helt fantastisk at vinde den her konkurrence. Jeg besluttede mig dog hurtigt for at donere præmien til nogle af de borgere, som har brug for lidt ekstra opmærksomhed, så derfor faldt valget på at hjælpe Kafé Kolind,” fortæller Benedikte Bock Pedersen.

Kafé Kolind manglede kaffe og chokolade til den kommende juletid, så det var disse varer, der var i fokus, da Benedikte Bock Pedersen tog turen med indkøbsvognen rundt i Meny i Rønde.