Mister-tøjkæden er tilbage i Grenaa
Per Thomsen vender tilbage til herretøjet
Det var herretøj - og navnlig at sælge det - der i 1988 lokkede Per Thomsen fra Struer til Grenaa. Hans første job var i butikken Mr. Rasmus sammen med Jesper Rasmussen - hvis far, han var udlært af i Struer.
Så ringen bliver sluttet, når Per Thomsen torsdag 3. september åbner en Mister-butik i de lokaler, hvor han hidtil har drevet Intersport.
”Jeg synes, at Grenaa trænger til en frisk herretøjsbutik med nogle mærker på hylderne, som ikke er her i forvejen. Mærker som Hugo Boss, Sand, Gant og Tommy Hilfinger. De er i den dyre ende, men vi vil også have tøj i den billigere prisklasse,” siger Per Thomsen.
Mere nethandel
Hans farvel til sportstøjet skal også ses i lyset af den kendsgerning, at netop her er mere og mere handel endt på nettet, ligesom holdsport i disse år ikke har det let i Grenaa. Se bare på, hvor få fodboldhold, der findes i forhold til bare for et par årtier siden.
Per Thomsen nåede også at få sit virke hos HP Tøj, inden han i 2006 etablerede sin egen forretning.
I den nye Mister vil man også møde Gitte Schmidt, som dermed skifter branche efter i 12 år at have arbejdet med markedsføring af pengeinstitutter. Samt Marcus Mikkelsen, der er nyudlært hos Olrik, men bliver i branchen.
”Vi bliver den eneste herretøjsbutik i Grenaa, som er tilknyttet en landsdækkende kæde og hvad det indebærer af byttegaranti, gavekort og tilgodebeviser,” siger Per Thomsen, der råder over et butiksareal på 300 kvadratmeter i den nye butik, og deltagelsen i Mister-samarbejdet vil man blandt andet kunne se, når der fire gange om året lander et Mister-katalog i postkassen.