Grenaa-pige skal nå toppen af Kilimanjaro
Formålet er at samle penge ind til Børneulykkesfonden og Legeheltene
Kathrine Nejmann Andreassen, der stammer fra Grenaa, bestiger om et par måneder sammen med 18 andre danskere Afrikas højeste bjerg, Kilimanjaro, via initiativet Climb for Charity.
13. september begiver et hold bestående af 19 personer sig afsted for at bestige Kilimanjaro. Med turen til Kilimanjaro skal Kathrine Nejmann Andreassen sammen med sit hold indsamle midler til Børneulykkesfonden og Legeheltene, der skal styrke motorikken og skabe aktiv leg og bevægelse for indlagte børn i Danmark.
Med sine 5895 meter er Kilimanjaro det højeste bjerg i Afrika, og det kræver både viljestyrke og udholdenhed at nå toppen af bjerget. Forinden turen har Kathrine Nejmann Andreassen derfor gennemgået et målrettet træningsprogram.
”Jeg har længe drømt om at prøve kræfter med Kilimanjaro på grund af den udfordring det giver mig fysisk og mentalt. At jeg nu får mulighed for det, samtidig med at jeg kan være med til at gøre en forskel for andre, som har brug for det - det gør det bare meget mere meningsfyldt. Når jeg når toppen til september, er det ikke kun for mig selv, det er også til fordel for de indlagte børn på de danske sygehuse og det bliver uden tvivl en ubeskrivelig følelse,” fortæller Kathrine Nejmann Andreassen om sine bevæggrunde for turen.
Bor i Aarhus
Hun er 30 år, bosat i Aarhus, og arbejder til dagligt hos SE/Stofa, hvor hun sammen med en kollega har ansvaret for produkterne inden for tv, streaming og mobil.
”Jeg bruger mange timer på mit arbejde, da det er nu jeg har tiden til det, og ser det som en investering i min fremtid. Men det er også vigtigt for mig, at jeg har tid til at koble af, og det gør jeg gerne ved at udfordre mig selv, både fysisk og mentalt – det kan være løb, cykling, meditation, solo-rejser, caminovandring, og andre ting, som kan presse mig lidt ud af min komfortzone.”
”Derfor er det nok heller ikke den store overraskelse, at den primære grund til, at jeg gerne vil være en del af Climb for Charity er, at jeg bliver udfordret – og det er på flere områder: Jeg skal nå toppen af Kilimanjaro, og jeg skal samtidig samle så mange penge ind som muligt til Børneulykkesfonden, og særligt herunder Legeheltene,” siger hun.