HF i Grenaa går mod strømmen
Færre ansøgere til de treårige gymnasieuddabbelser - men HF går frem på Grenaa Gymnasium
I løbet af foråret har man i medierne kunnet høre og læse, at mange gymnasier oplever et fald i antallet af ansøgere til det almene gymnasium (STX) og den to-årige HF-uddannelse. Det gælder imidlertid ikke for HF på Grenaa Gymnasium.
”Vores ansøgertal har ikke på noget tidspunkt dette forår ligget lavere end sidste år – tværtimod. Som man kunne se på Region Midts opgørelse pr.15.marts havde vi 13,6 procents flere ansøgere end på samme tidspunkt i 2018,” fortæller HF-leder på Grenaa Gymnasium, Majurran Veethividangan.
”Vi bliver ved med at optage elever på HF indtil studiestart, og det står klart, at vi har en anden situation end mange andre steder i regionen.”
”Vi har ikke en klippefast forklaring på, hvorfor vores tilgang til HF er stabil trods faldende ungdomsårgange. En del af forklaringen kunne være, at der er det nye karakterkrav til STX, som spiller ind. Men der er samtidig også indført et karakterkrav for at komme ind på HF, så umiddelbart tror vi ikke, at det er dér vi skal finde forklaringen,” siger Majurran Veethividangan.
”Måske er det bare efterhånden blevet mere kendt i lokalområdet, at HF findes, og at man kan tage den på to år på Grenaa Gymnasium,” siger Majurran Veethividangan.
Kort afstand til virkeligheden
Majurran Veethividangan forklarer videre, at HF med den seneste reform fra 2017 er blevet endnu skarpere i forhold til at undervisningen skal være virkelighedsnær.
”Det er selvfølgelig ikke en ny bestræbelse for os. Vi har gennem flere år gjort meget ud af, at der skal være en tydelig forbindelse mellem det, eleverne skal kunne til eksamen, og det de får brug for i deres videre uddannelsesforløb. Et eksempel er vores efterhånden mangeårige samarbejde med Mølleskolen, hvor vores HF-elever arbejder fagligt med børnelitteratur og kommunikationssituationer i danskundervisningen og herefter bruger, hvad de har lært, når de mødes med 3. klasses elever fra Mølleskolen.”
Fra næste år kommer dette projekt ifølge HF-lederen til at køre videre i samarbejde med Kattegatskolen - fordi Mølleskolen lukker efter en politisk beslutning i Norddjurs.
”Et andet eksempel er vores samarbejde med Sprogskolen, som indgår i et undervisningsforløb om integration i fagene samfundsfag, religion og historie. Kursister fra sprogskolen kommer på besøg og vores elever får mulighed for at bruge interviewteknik, som de blandt andet har lært i samfundsfag, og de får ansigt på nogle af de mennesker, som de læser om i lærebøgerne.”
”Så man kan sige, at vi på en meget konkret måde trækker virkeligheden ind i klasselokalet. Det er noget som er blevet en naturlig del af hverdagen. Når man har læst og lært om vedvarende energi i geografi, tager man ud og ser vindmøllerne på havnen og solcelleanlæggene på markene uden for byen.”
”Derudover laver vi også brobygningsbesøg på professionshøjskolen VIA i Aarhus og på Erhvervsakademiet Dania i Randers, som giver både vores elever og vores HF-lærere en bedre forståelse af, hvad der venter eleverne i deres videre uddannelsesforløb,” siger HF-lederen på Grenaa Gymnasium.
Et alternativ til STX og HHX
En af HF-eleverne på Grenaa Gymnasium er Nicklas Gantriis Jørgensen, som bliver student til sommer. ”Jeg valgte Grenaa Gymnasium, fordi jeg havde hørt godt om skolen fra blandt andet kammerater, som har gået her. De fortalte, at her er et godt fællesskab og god undervisning, og det er også det jeg oplever,” forklarer Nicklas.
”Jeg valgte HF, fordi jeg gerne vil være pædagog, så jeg behøver ikke tage en STX, hvor der er fag, som jeg ikke får brug for. Og så var det også vigtigt for mig, at det første år er lektie-integreret. Det vil sige, at man læser de fleste lektier i timerne og det har helt klart været motiverende for mig.”
Mange af HF-eleverne på Grenaa Gymnasium kommer med en 10.klasse i bagagen. Men siden 2017 har det været muligt at blive optaget på HF efter 9. klasse. Den mulighed benyttede Cecilie Hansen, som også går i 2.HF, sig af.
”Jeg havde ikke lyst til hverken STX eller HHX, men jeg havde slet ikke hørt om HF før min mor tog mig til et åbent hus-arrangement her på gymnasiet,” fortæller Cecilie, som er glad for sit valg.
”Jeg har altid haft svært ved at koncentrere mig i længere tid, og her har jeg fået hjælp til at blive bedre til det. Det, at vi læser en del af lektierne på skolen, gør, at jeg kan få hjælp med det samme, og så giver jeg ikke så let op.”
Cecilie, som bor i Ebeltoft, fortæller også, at det, at hun kunne undgå at skulle til Aarhus, var vigtigt for hende.
”Her er mere fokus på mig som individ, fordi skolen ikke er så stor. Jeg kan sige hej til Majurran på gangen, og han ved hvem jeg er.”
HF-uddannelsen blev reformeret i 2017 og en af nyskabelserne er, at eleverne går til eksamen og afslutter fag to gange om året. For Cecilie har det været en fordel.
”Det betyder, at jeg tager mig mere sammen, når eksamen ikke er så langt væk og det er også nemmere at overskue, når man ikke skal op i alle fag på én gang efter to år.”
Både Nicklas og Cecilie er netop i disse uger i fuld gang med deres afsluttende eksamener og bliver studenter i den sidste uge af juni.