Noch Einmal takker af igen
Sidste åbningdag er lørdag 13. juni
Genbrugs popup butikken Noch Einmal på Adelgade 53 takker af efter denne omgang med gode genbrugsvarer, der fortjente et nyt liv. Sidste åbningdag er lørdag 13. juni.
”Vi nåede at holde åbent i 14 dage og måtte derefter holde lukket i fire uger på grund af coronakrisen. Det gav os tid til at rydde lidt mere op i gemmerne, og vi kunne genåbne med en butik bugnende af ”nye” brugte varer,” fortæller kvinden bag genbrugspopup’et, Rie Nielsen.
”Det er en fantastisk følelse, at kunne give sine overskuds ting nyt liv hos nye brugere. Alle vores varer er i top og priserne i bund, så derfor vil der ikke være rene foræringspriser den sidste tid. Dog vil der hver dag, være rigtig gode tilbud og udvalgte varer der bliver sat betydeligt ned.”
Cityforening bag charmesang til kunderne
Bostedernes Butikken rykker ud på landevejen
Præst som gårdsanger på plejecentre