Katastrofekurs: Udligningsreform sender Skanderborg i knæ økonomisk
Regeringens forslag til en udlignings-reform gør Skanderborg til en af de fattigste kommuner i landet
Et godt gammelt socialdemokratisk princip lyder, at de bredeste skuldre skal bære mest, men ovenpå ugen, hvor regeringen præsenterede sit udspil til en udligningsreform, er byrden på Skanderborgs skuldre ikke bare stor, den er - ifølge borgmester Frands Fischer - helt urimelig stor.
55 millioner kroner skal Skanderborg Kommune betale mere i udligning oven i de 330 millioner kroner, kommunen allerede i dag betaler i udligning. Sådan bliver konsekvenserne, hvis forslaget til ny en udligningsmodel bliver vedtaget.
”En katastrofe”
”Det er en katastrofe! Det er ganske enkelt forfærdeligt. Meget værre end jeg havde regnet med. Jeg var klar over, det ville være skidt, det var varslet, men jeg havde forestillet mig, at vi i værste fald skulle betale 20, måske 30 millioner mere. Ikke 55 millioner kroner oveni,” siger borgmesteren, der har brugt weekenden på at fordøje den harske udmelding.
Bliver reformforslaget vedtaget, vil Skanderborg Kommune sammen med Favrskov blive nogle af de fattigste kommuner i landet.
Related content
Skal spare op til 115 mio. kr.
Skanderborg har i forvejen måtte spænde livremmen ind og skære i velfærden. I budgettet for 2020 er der sparet 6 mio. kr. og det beløb vokser til 60 mio. kr. i 2023. Skal kommunen nu finde yderligere 55 mio. kr, så skal der spares op til 115 mio. kr. på budgettet og skæres yderligere på borgernes velfærd. Alternativt skal kommuneskatten sættes i vejret.
”Det bliver råt, og det vil gå voldsomt ud over velfærden. Skanderborg har i forvejen det tredje laveste finansieringsgrundlag (finansieringsgrundlaget er et udtryk for, hvor meget kommunen har tilbage til at lave velfærd for til sine egne borgere, når der er betalt til udligning, red.) Hvorfor skal vi ligge så lavt? Sammen med Favrskov bliver vi teknisk set de fattigste kommuner. I hvert fald dem, med færreste penge i kassen til at skabe velfærd for vores egne borgere. Det giver jo ingen mening,” understreger Frands Fischer (S).
Skanderborg bliver udligningens største østjyske taber
Facelift af gammel model
Selv om Social- og Indenrigsminister Astrid Krag ved fremlæggelsen af reformforslaget fremhævede, at de rigeste kommuner nu ustraffet vil kunne hæve skatten, så er der stor forskel på, om man som Rudersdal Kommune ligger med en skatteprocent på 22, eller man allerede har et højt skattetryk, som Skanderborg Kommune, hvor kommuneskatten ligger på 25,7, konstaterer Frands Fischer.
”Vi havde set frem til en ny udligningsmodel. I stedet får vi den gamle model med et facelift. De uretfærdigheder, den gamle model resulterede i, de er der stadig. Man baserer stadig modellen på indekseringer på baggrund af socialøkonomiske antagelser, og de forventninger til udgifter har jo vist sig sjældent at holde stik,” forklarer han.
”Jeg kan nævne en hel række af kommuner, der målt på socialøkonomiske parametre ligger bedre end Skanderborg. De har for eksempel en befolkning med bedre sundhed, et større beskatningsgrundlag og lavere arbejdsløshed. Rigtig mange sjællandske kommuner slår os. Alligevel bliver de ikke ramt så hårdt af den nye udligningsmodel, som vi gør.”
Optimistisk bosætningspolitik gi’r kommunen hovedpine her og nu
”Bare tag af Kassen”
Heller ikke ministerens bemærkning om, at man ”bare kan tage af kassen”, faldt i god jord hos borgmesteren.
”Jeg synes, der er useriøst. Hvad så, hvis kkassen er tom? Kommunekassen er en buffer til uforudsete hændelser, ikke en måde at få driften til at hænge sammen på. Vi kan ikke leve af kassen. Det er ikke ansvarligt. Skanderborg har ikke det, der ligner en kassebeholdning i forhold til de rige sjællandske kommuner.”
”Derfor undrer det mig, at vi bliver udlignet så voldsom, som vi gør. Der er slet ikke taget hensyn til den befolkningstilvækst, Skanderborg oplever, og de udgifter, der er forbundet med det,” konstaterer Frands Fischer.
Ekspert: Skanderborg kan være på vej til at vokse sig ihjel