Fortsæt til indhold

Overskydende skat: Venlig hilsen fra skattefar

Over 43.000 borgere på Djursland har fået sammenlagt næsten 220 mio. kroner tilbage i overskydende skat

Samfund

Godt 760.000 midtjyder betalte i 2019 for meget i skat. Derfor har de fået 3,8 mia. kroner tilbage i overskydende skat på deres. Det oplyser Skattestyrelsen.

Et beløb i denne størrelsesorden vil kunne afspejles i danskernes løbende forbrug eller opsparing.

Flere undersøgelser i de senere år har påvist, at danskerne generelt bruger pengene fra overskydende skat ’fornuftigt’ og ikke til en længere drømmeferie eller forkælende wellness.

Ser man alene på Region Midtjylland, får borgerne i Ikast-Brande Kommune i gennemsnit mest udbetalt (5.850 kroner), og borgerne i Struer Kommune får mindst udbetalt (4.262 kroner).

Norddjurs borgere har i gennemsnit fået udbetalt 5.073 kroner i overskydende skat. Det rækker til en plads som nummer 9 på ranglisten i Region Midtjylland.

Syddjurs følger lige efter på tiendepladsen. Her har borgerne i gennem fået udbetalt 5.035 kroner

Mens 3,4 mio. borgere er blevet mødt af et grønt tal i deres årsopgørelse, er knap 1,1 mio. borgere blevet mødt af et rødt tal og dermed en restskat.

Restskatten udgør aktuelt 6,8 mia. kroner. Det svarer til en gennemsnitlig restskat på 6.075 kroner.

Medens overskydende skat leverer penge til forbrug, gør restskat det modsatte - suger penge op fra borgernes lommer.

Hvordan restskatten er fordelt på kommuner, oplyser Skattestyrelsen imidlertid ikke noget om.