Majestæten fejret med gratis, oldschool lagkage
Birthe Randklit var den glade kageuddeler 16. april
Creme, syltetøj, hvide lagkagebunde pyntet af med hvid glasur, flødeskum og krymmel.
Det var den gratis fødselsdags-menu i Hammel på Dronning Margrethes 80 årsdag.
”Og uhm, det smagte godt. Det har hun gjort godt,” som en ældre kvinde sagde efter at have færdigspist sit stykke.
”Ny” butik med børnetøj og legetøj
Den glade kagemester var Birthe Randklit fra RandklitCare.
”Jeg er jo med i den her event-gruppe i Hammel Handel, og vi havde egentlig planlagt en masse i byen til dronningens fødselsdag. Det kunne jo desværre ikke gennemføres, men jeg synes simpelthen, at der SKULLE være en eller anden fejring,” sagde Birthe Randklit under kageuddelingen på ”Strøget” i Hammel.
”Så jeg tænkte, at jeg ville forkæle Hammels borgere lidt med lagkage. Jeg tænker også, at vi skal passe på ikke at gå helt i dvale i denne tid. Vi skal bidrage til genåbningen af landet med små skridt som det her, ” fortsatte hun.
Ud over kageuddelingen foran Ketty Skou fik også hjemmeplejen i Hammel leveret en lagkage, ligesom en trængt familie i Skjød og Car-Team også gjorde det.
Hammel fortsætter med at skrumpe
Drop nytårsforsættet - få dig et nytårsmål
Hammel Hestemarked afventer
Stafet For Livet kommer til Hammel