Borgmesteren fortsætter sine morgenture på gåben i 2020
Mandag 6. januar er Ole Bollesen næsten på hjemmebane, når han inviterer på morgenvandring i Knebels gader
Syddjurs borgmester Ole Bollesen (S) har været yderst tilfreds med fremmødet og udbyttet af sine morgenture i 2019 - den første mandag i måneden.
Ebeltoft, Hornslet, Ryomgård, Rønde og Kolind nåede at få besøg af borgmesteren, og efter nytår bliver Knebel, ikke langt fra Ole Bollesens private bopæl, første by, hvor interesserede borgere får mulighed for at gå en times morgentur med borgmesteren.
Turen starter ved Molshallens parkeringsplads mandag 6. januar klokken 7.30.
Mols i Udvikling
Her kan borgmesteren fortælle om et område i rivende udvikling, velsagtens en folkebevægelse i Grundtvigsk forstand. En folkebevægelse, der om ikke har flyttet Mols Bjerge, så har skabt ny optimisme og tro på, at der er masser af muligheder for at ødelægge politikernes tidligere negative prognoser for Mols og Helgenæs. Prognoserne er lige nu pillet af brættet.
’Mols i Udvikling’ blev en realitet i 2015, og herfra udgik planerne om et nyt, fælles mødested, Knudepunktet, for borgerne i den klynge af 24 små og større landsbyer, der er repræsenteret i ’Mols i Udvikling’.
Knudepunktet skal binde Molsskolen og Molshallen sammen og kommer desuden til at rumme børnehave, vuggestue, multisal, fleksible mødelokaler og muligheder for at afvikle koncerter og kulturarrangementer, kontorer til kirkernes personale, og i centrum af det hele ’et måltidsrum’ - et moderne spisested/cafeteria med gode køkkenfaciliteter, hvor man kan mødes på kryds og tværs eller bare droppe ind.
Syddjurs Kommune bidrager med 16 mio. kroner. Resten af de cirka indsamlede 45 mio. kroner står der store og små fondsmidler og lokale kroner på.
Sammen med de lokale ildsjæle fra Mols og Helgenæs skal et totalrådgiverteam bestående af Transform, landskabsarkitekt Vega Landskab og ingeniørfirmaet Orbico realisere Knudepunktet i løbet af 2021.
Små og store indtryk
Borgmesteren bruger gåturene til at fornemme stemningen i byen, lytte til borgerne og deres problemer, diskutere med enkelte borgere og fortælle om kommunens planer lige nu.
Ole Bollesen medbringer et fyldigt notat fra embedsværket, hvor kommunens engagement i den aktuelle by eller område, er pindet ud.
Borgmesterens blok plejer ligeledes at være fyldt godt op med notater om højaktuelle temaer eller sager efter gåturen. Notater, som han gennemgår med sine embedsmænd i de følgende dage.