AKL-vikar: Søskende trio sammen om vikarbureau
Mange års erfaring inden for social- og sundhedssektoren samt vikarbranchen har fået tre søskende til at starte egen virksomhed, vikarbureauet AKL-Vikar A/S.
De mener det seriøst, søskende trioen Kristine, 45, Lars, 43 og Anette Hvidtfeldt, 40.
Trioen stiftede i november 2021 vikarbureauet AKL-Vikar A/S med det klare formål at få hver deres erfaringer inden for social- og sundhedssektoren til at spille sammen og blive til mere end 3 måske 4 eller 5.
Bag navnet gemmer der sig de tre stifteres navneforbogstav, men der gemmer sig også tre ord, som skal kende kendetegne virksomheden (se faktaboks).
AKL-Vikar A/S er stiftet med et kapitalgrundlag på 400.000 kroner med en ligelig ejerfordeling og med base i Nimtofte.
»Begge mine søstre har mange års erfaring fra deres arbejde i sundhedssektoren, så jeg er i lære ved dem,« griner Lars Hvidtfeldt, der bor i Drammelstrup og er uddannet kok. Han har været involveret i flere sociale projekter plus selvstændig virksomhed.
For år tilbage var han kendt som ’Den ærlige kok’ i Rønde og senere var han også primus motor for den halvoffentlige Café Campus i Rønde, som blev drevet som socialøkonomisk virksomhed med hjælp af unge fra PGU Rosenholm.
Projektet blev siden flyttet til Rønde Vandrehjem, som nu ejes af PGU Rosenholm og drives i dag som Danhostel Rønde.
Søstrene Kristine og Anette Hvidtfeldt er begge uddannede social og sundhedshjælper. Storesøster bor i Hammel, lillesøster i Ryomgård.
»Vi har begge hentet mange års erfaring hos bl.a. CareLink A/S,« siger Kristine Hvidtfeldt.
Selv har hun høstet viden som afdelingsleder og driftschef, mens Anette Hvidtfeldt har arbejdet på gulvplan og fået en del kendskab her til det arbejdsområde som AKL-Vikar A/S skal udfolde sig i.
»Det er bestemt ikke utilfredshed med vores tidligere arbejde, som gør, at vi nu starter for os selv i vikarbranchen. Vi er enige om at gøre det på vores måde, og vi tror på, at der er et marked for en virksomhed som vores med den udvikling, som eksempelvis ældresektoren er inde i, hvor antallet af ældre jo vokser markant over de næste mange år,« siger Kristine Hvidtfeldt..
Vi vil være lokale i Østjylland og vægter nærheden særdeles højtLars Hvidtfeldt
Enige om forretningsmodel
Tre søskende, der har kendt hinanden altid, skal nu drive forretning sammen og tage afgørende beslutninger i ny og næ. Går det?
»Ja, ubetinget,« lyder det fra Lars Hvidtfeldt.
»Vi vil det her sammen og er enige om forretningsmodellen og idegrundlaget,« tilføjer han.
Alle tre er født med et iværksættergen og er ikke bange for at springe ud på dybt vand.
»Vi er enige om ikke at hæve løn de tre første måneder, hvor det handler om at få bygget virksomheden op, få ansat et vikarkorps og lavet aftaler med kommunerne og andre kunder,« siger Anette Hvidtfeldt.
600 vikarer målet
Siden opstarten i december har AKL-Vikar været meget aktive på de sociale medier. Virksomheden har haft travlt med at søge efter vikarer inden for følende faggrupper: Sygeplejersker, social- og sundhedsassistenter, plejehjemsassistenter, sygehjælpere, hjemmehjælpere, social- og sundhedshjælpere og ufaglærte.
Målet ud i fremtiden er et korps på cirka 600 til at dække det østjyske område.
»Vi vil være lokale i Østjylland og vægter nærheden særdeles højt,« siger Lars Hvidtfeldt. Lige nu er der primært fokus på Norddjurs, Syddjurs og Favrskov Kommuner.
Trioen bag AKL-Vikar lover god løn, pension, kørselsgodtgørelse og frihed til selv at planlægge arbejdstiden. Fleksibilitet er afgørende, når potentielle vikarer kigger efter et job i det private erhvervsliv sammenlignet med de pågældendes tidligere erfaringer fra den kommunale sektor.
»Vi overholder naturligvis de overenskomster, der er gældende for området,« lover Kristine Hvidtfeldt.
»Vi afholder seriøse samtaler med alle, så de får en fair bedømmelse og ved, hvad vi gerne vil have,« siger Anette Hvidtfeldt.
Sådan foregår det
AKL-Vikar A/S holder kontoret åbent fra 6 til 24. Det gælder om at kunne træde til, når en kommune kæmper med at lukke akutte huller i sine vagtplaner. Kommunerne har ikke andet valg: Borgerne har retskrav på bestemte ydelser som rengøring og pleje.
»Vi skal naturligvis være klar til at kunne sende en vikar ud, når vi får en opringning fra en kommunal leder klokken 6.15 som mangler en hjemmehjælper akut på grund af sygdom eller andet,« siger Kristine Hvidtfeldt.
AKL-Vikar A/S budgetterer med at kunne sende cirka 100 vikarer ud i marken hver uge, når virksomheden i løbet af 2022 er oppe at køre på fuldt tryk.
Efterspørgslen har været fin mellem jul og nytår, fortæller Lars Hvidtfeldt.
»Selv mine søstre har været ude og arbejde for, at vi kunne følge med bestillingerne.«