Perfekt generationsskifte hos Hornslet Fysioterapi
Før sommerferien overtog Ebbe Kristiansen depechen fra Mona Svith på klinikken i Dalgaardsparken, der rummer både træningscenter og holdsal
HORNSLET Et vel turneret og helt udramatisk generationsskifte blev gennemført hos Hornslet Fysioterapi i Dalgaardsparken før sommerferien.
Formelt overtog Ebbe Kristiansen, 35, ejerskabet efter Mona Svith 1. april 2019.
Mona Svith fortsætter med at praktisere i klinikken. Hun afsluttede studiet til fysioterapeut tilbage i 1977.
Hornslet Fysioterapi & Træning er en autoriseret fysioterapeutklinik med eget træningscenter og holdsal.
Hos Hornslet Fysioterapi arbejder syv fysioterapeuter og tre sekretærer. I træningscentret arbejder en række fysioterapeutstuderende fra sidst på dagen til lukketid.
Den nye ejer afsluttede sin bachelor i Fysioterapi ved Aarhus Fysioterapeutskole i 2010 og efter seks års ansættelse hos Trøjborg Fysioterapi kom han til Hornslet i februar 2016 som såkaldt indlejer.
Der er stor juridisk forskel på at være indlejer eller ansat. Som lejer er du ikke ansat og klinikejer har derfor ikke ledelsesret over dig. Som lejer er du selvstændigt erhvervsdrivende og dermed juridisk ligestillet med klinikejer.
Lang historie
Historien om Hornslet Fysioterapi begynder helt tilbage i Olympiadeåret 1960, hvor AGF målmanden Henry From sikrede sig selv mytestatus med sin berømte ’tyggegummiredning’ på et straffespark i fodboldlandsholdets semifinale mod Ungarn. Senere får Danmark overrakt sølvmedalje.
Kirsten Hørsman overtager klinikken i 1978, som skifter hænder igen i 2004, hvor Mona Svith kommer ind billedet. Hun flytter klinikken til Dalgaardsparken i 2006-2007 og udvider med træningscenter i 2014.
Det er således en velrenommeret klinik med en lang forhistorie, som Ebbe Kristiansen, der selv bor i Elev ved Lystrup, har overtaget.
”Min klare ambition har altid været at blive klinikejer i en relativ ung alder, og derfor er jeg selvfølgelig meget tilfreds med, at der bød sig denne mulighed her i Hornslet, fordi Mona var indstillet på det,” siger Ebbe Kristiansen, der glæder sig over, at Hornslet er en by, der vækster betydeligt befolkningsmæssigt.
”Klinikken har dog ikke kun patienter fra Hornslet området. Der kommer mennesker fra hele Djursland, Hadsten og Hinnerup og Aarhus Nord.”
Fine lokaler
Ebbe Kristiansen har overtaget en klinik, der fremtræder moderne fysisk med seks lukkede behandlingsrum plus de tidligere nævnte gymnastiksal og træningscenter.
Hertil kommer gode parkeringsforhold og busforbindelser.
”Jeg synes, at lokaler og beliggenhed er tip-top for både ansatte og patienter, og jeg ved, at gode lokaler også gør det nemmere at tiltrække nye medarbejdere,” siger Ebbe Kristiansen.
Hornslet Fysioterapi søger rent faktisk pr. 1. oktober en ny fysioterapeut. Gerne med erfaring inden for klinikarbejde og interesse inden for gynækologi/obstetri og/eller osteopati.
Klinikkens kerneydelse er fysioterapeutisk behandling med eller uden henvisning fra egen læge.
Hvis patienten har en henvisning, betaler sygesikringen helt efter bogen ca. 1/3 af den fulde pris, mens patienten selv skal betale betale 2/3.