Fortsæt til indhold

Få mere viden om energikilder på eget landbrug

Kvægbrugsudvalget i Djursland Landboforening og Byggeri og Teknik I/S arrangerer temadag om klimaaftryk, som mælkeproducenterne selv har direkte indflydelse på.

Samfund

Kvægbrugsudvalget i Djursland Landboforening har i samarbejde med Byggeri og Teknik I/S fastlagt en temadag om landbrugets klimaaftryk med særlig fokus på de områder, som endnu ikke har været i fokus, og som mælkeproducenterne kan have direkte indflydelse på.

Mødet bliver afholdt 20. januar kl. 13-16 på Landbocentret på Føllevej 5, i Rønde.

Mødet behandler muligheder for højtemperatur varme fra køleanlæg med energioptag fra mælk, gylle og jord, egenproduktion af el fra både vindmøller, solceller og handel med certifikater i forbindelse med elproduktion. Sidst men ikke mindst vil det afsluttende emne være substitution af diesel og fyringsolie med punkterne: Rapsolie og andre vegetabilske olieforbindelser, metan til blandt andet drift af traktorer og ptx brændstoffer generelt.

Udvalget er denne dag vært ved kaffe, smurt bolle og lagkage kl. 14.45-15.15.

Tilmelding senest 18. januar på hjemmesiden.

Til mødet skal der kunne fremvises dokumentation for 3. vaccinations-stik eller et negativt corona-testsvar. PCR-test højst 72 timer gammel, kvik-test højst 48 timer gammel.