Budget 2020: Budgetlægning under tidspres
Borgmester Ole Bollesen forudser svære budgetforhandlinger
BUDGET 2020 De seneste år er økonomiaftalen mellem Kommunernes Landsforening (KL) og regeringen, der fastlægger rammerne for den kommunale økonomi det følgende år, faldet på plads først i juni, men sådan blev det ikke denne gang.
Folketingsvalget Grundlovsdag og de efterfølgende tre ugers regeringsforhandlinger forhindrede, at der blev lavet en aftale inden sommerferien.
Derfor får den nye S-regering og i særdeleshed finansminister Nicolai Wammen travlt i de kommende måneder med både at få forhandlet en økonomisk aftale på plads med kommunerne, men også at præsentere den nye regerings finanslovsforslag.
Regeringen vil i sidste halvdel af august indbyde KL og Danske Regioner til drøftelse af de økonomiske rammer for kommunerne og regionerne i 2020, fremgår det af Finansministeriets hjemmeside.
Regeringen forventer på den baggrund, at et bloktilskudsaktstykke (Bloktilskud: Årligt tilskud fra staten til kommunerne, som reguleres i forbindelse med økonomiaftalen, så der samlet set er balance mellem kommunernes indtægter og udgifter. Bloktilskuddet går til finansiering af udligningsordninger og udvalgte tilskudspuljer, og resten fordeles til kommunerne efter folketal.) forelægges Folketingets Finansudvalg i september, hvorefter tilskudsudmeldingen til kommuner og regioner kan finde sted.
Det skaber problemer i alle kommuner. Normalt er kommunernes indtægtsgrundlag kendt den 1. juli, hvorefter den lokale prioritering, inddragelse af borgere, råd og nævn, og forhandlingerne kommunerne imellem om overholdelse af den samlede ramme foregår frem til skæringsdatoen 15. oktober, hvor næste års budget skal være i hus. I år skal alt dette ske fra slutningen af september til 5. november.
Det vil næsten af indlysende årsager give både praktiske og politiske problemer i alle 98 kommuner.
Ny tidsplan
Hos Syddjurs Kommune er der indkaldt til et ekstraordinært møde i Økonomiudvalget onsdag 7. august.
”Vi skal aftale en ny køreplan for budgetforhandlingerne. De allerede udmeldte datoer for byrådets budgetseminar, 1. og 2. behandling i byrådet og borgermøde skubbes cirka en måned bagud,” siger borgmester Ole Bollesen (S).
De før sommerferien annoncerede anlægsseminar for byrådet afvikles dog som planlagt 20. august.
Der sondres i den kommunale økonomi mellem to hovedtyper af udgifter; driftsudgifter og anlægsudgifter. Typiske anlægsudgifter: Nybyggeri, større renoveringer og større anskaffelser. En måde at skelne mellem drift og anlæg er at kigge på, om det er en engangsudgift (anlæg) eller en løbende udgift (drift). I nogle tilfælde vil udgifter befinde sig i en gråzone, hvor der kan argumenteres både for at kategorisere dem som anlæg og som drift.
På anlægsseminaret skal politikerne blive enige om at nedsætte tempoet for kommunale anlægsarbejder, så anlægsbudgetterne i de kommende år kommer i sync med kommuneøkonomien generelt efter et par år med multimillion-store projekter som opførelsen af Rønde Plejecenter, Lillerupparken, og udvidelsen af antallet af lejligheder på Frejasvænge i Kolind fra 12 demensvenlige boliger til 40 plejeboliger for stærkt demente borgere i kommunen.
”Vi skal ned på realistiske anlægsbudgetter i størrelsesordenen årlige 80 mio. kroner, så vi ikke slår bunden ud af vores kassebeholdning. Vi kommer derfor til at diskutere, hvor vi skal investere på kort og på lidt længere sigt,” siger Ole Bollesen.
En af de ting, der allerede er i støbeskeen, er en ny daginstitution i Hornslet til 100 børn og 30 vuggestuebørn. Den forventes at stå klar i 2021.
I løbet af efteråret kommer politikerne også til at tage stilling til, hvad der skal ske på skoleområdet i Hornslet, som er det sted i Syddjurs, hvor tilvæksten af nye indbyggere er klart størst.
Svære forhandlinger
Budgetforhandlingerne i Syddjurs har reelt været i gang i siden foråret, men tingene spidser først for alvor til, når regeringen og Kommunernes Landsforening har deres aftale på plads.
Hovedtemaet i økonomiforhandlingerne mellem regeringen og Kommunernes Landsforening bliver finansieringen af de stigende udgifter til pleje og omsorg, og der er en forventning om i kommunerne, at regeringsskiftet vil betyde nye tider for den nære velfærd lokalt.
”Jeg forudser dog svære forhandlinger i byrådet, og vi er presset på tiden i år. Der er enighed i byrådet om, at vi skal skaffe os et stort råderum i økonomien på både ældre- og skoleområdet, så må vi se, hvor langt enigheden rækker, når det kommer til realitetsforhandlinger,” siger Ole Bollesen.